Dışarıda Yenen Yemekler Diyetinizi Bozmasın

Kilo vermeye, korumaya ya da sağlıklı beslenmeye çalışırken dışarıda yenen yemekler sizin için de sorun oluyor mu? Her defasında çevrenizdekilerden “Aman, bugünlükte boş ver, bir kereden bir şey olmaz” sözü işitip bunalıyor musunuz? Ama vereceğiniz siparişlerde birkaç noktaya dikkat ederek bu konuyu çözebilirsiniz. Öncelikle kararınızı önceden verin. Ne yiyeceğini bilmek diğer siparişlerden etkilenmemenizi sağlar. İkinci olarak yemeğe salata ile başlayın.

hamburger
hamburger

Sağlıklı bir tabakla yemeğe başlamak size hem amacınızı hatırlamada yardımcı olur hem de tıka basa yemeden ama doyarak masadan kalkmanızı sağlar. Tatlı porsiyonlarını paylaşın. Bir kişiyle bölüştüğünüzde bile kalan miktar size çok görünüyorsa yeniden paylaşın.  Basit yemekleri tercih edin. Menüdeki karışık ve fazla içeriğe sahip olan yemekler muhakkak kalori olarak da fazladır, görmemezliğe gelin.

pizza
pizza

Açık büfelerde küçük tabak alın, onun bile yarısını salatalarla doldurun. Son olarak içecekler konusu önem taşıyor. Hızlıca içilen meyve suları, gazlı içecekler, şekerli çay veya kremalı kahveler masum gözükseler bile kalori dünyasında sabıkalılar. Alkollü içecekler de öyle. Bir gram alkolde 7 kalori var.  1 gram yağ ise 9 kalori veriyor. Yani alkol alırken yağ içtiğinizi düşünebilirsiniz. Hatta alkolün rahatlatmasıyla daha çok yemek yeme tehlikesi bile var. Yemeğin yanına su veya maden suyu tercih  ederseniz sindirime de yardım etmiş olursunuz.