Ölen Emeklinin Sigortasından Kimler Yararlanabilir ?

Ölen emeklinin sigortası, emekli maaşına hak kazanan kişilerin aile bireyleri tarafından en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır. Ölen emeklinin sigortasından kimlerin yararlanabileceği konusunda son zamanlarda internette araştırılan konuların başında yer almaktadır. Pek, ölen emeklinin sigortasından kimler faydalanabilir? Merak edilen bu konuyu bütün ayrıntıları ile değerlendirdik.
Hemen hemen bütün aile bireylerinde emekli olmuş birileri vardır. Emekli olmuş birey ve emekli vatandaşın yakınlarının en çok merak ettikleri konuların başında; emekli olan vatandaş ölünce sigortasından kimler faydalanabilir? Evet, bu konu emekli olan vatandaş ve yakınları tarafından oldukça önemlidir. Haberimizin detayında bu konuda merak edilenleri sizler için değerledik. Şimdi hep birlikte bu konuda merak edilenlerin cevaplarına bir göz atalım…

Ölüm Aylığına Hak Kazanma Koşulları Nelerdir?

Emekli vatandaşın ölmesi halinde sigortasından faydalanmak isteyen hak sahiplerinin öncelikle, bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Birçok kişi ölen emeklinin sigortasından nasıl faydalanılacağı konusunda çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Ayrıca hak sahiplerinin bu hakkı nasıl yerine getirilmesi konusunda da araştırmaların yapıldığı görülmektedir. Biz bütün bu tartışmalara bir nokta koymak amacıyla ölüm sonrası emekli vatandaşın hak sahiplerine bu konuyu daha sade ve anlaşılır bir şekilde ayrıntıları ile birlikte değerlendirdik. Evet, şimdi bu şartların neler olguna bir bakalım. Ölen sigortalının yakınına ölüm aylığını hak kazanması için aşağıdaki şartları yerine getirmiş olması gerekir.

  • Malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerini 1800 günlük bildirmiş olmaları gerekir.
  • Veya her türlü borçlanmaları süreleri hariç, 4/1- (a) sigortalılar için, en az beş yıl sigortalı bulunmaları ve yaşlılık, malullük veya ölüm sigorta primlerini 900 gün yatırmış olmaları gerekir.

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

Yukarıdaki açıklamada ölen emekli vatandaşın sigorta haklarından yakınlarının nasıl faydalanması gerektiğini açıklamıştık. Peki, ölen emekli vatandaşın sigorta haklarından faydalanacak kişinin emekli vatandaş ile yakınlık derecesi ne olmalıdır? Ve ölüm aylığı kimlere bağlanır? Ölen emeklinin sigortasından faydalanacak bireylerin; anne-baba, eş ve çocuklarının olması gerekir. Yani ölen emekli vatandaşın ölüm aylığı, sigortalının;

  • Annesine,
  • Babasına,
  • Çocuklarına,
  • Eşine bağlanır.