Dış Cephe Doğal Taş Kaplaması

Doğal taşlar ile yapılan dekorasyonlar, yapıldıkları alanlara güzellik katarlar. Bahçe alanlarında yapılan doğal taş dekorasyonları, çeşit olarak daha fazladır. Ancak, dış cephe kaplamalarında da doğal taş dekorasyonu, sıklıkla kullanılır.

bahçede taş dekorasyon
bahçede taş dekorasyon

Özellikle müstakil evlerin zemin kat bölümlerine ya da tüm katların cephelerine, çeşitli doğal taş döşemesi yapılır. Denizliden çıkan kayrak taşları bu duruma bir örnektir. Kayrak taşları, giriş kısımlarında bir ya da iki sıra olacak şekilde döşenir.

Bahçelerde Kullanılan Doğal Taşlar

Havuz süslemelerinden, peyzaj alanlarını tamamlayıcı dekorasyonlara kadar geniş bir yelpazede kullanılan doğal taşlar, kullanıldıkları alanlarda farklılık yaratırlar. Yerel yönetimlerin; refüj alanlarında, parklarda ve bahçelerde sıklıkla, bu tür doğal taşlardan yararlandığı bilinir.

Halka açık alanlarda bulunan süs havuzlarında genellikle çakıl taşı, dekorasyon malzemesi olarak kullanılır.

taş dekorasyon
taş dekorasyon

Türkiye’de ve dünyada sıklıkla kullanılan ve pahalı bir malzeme olan dolomit taşının ise kullanım alanları daha geniştir.

Refüj alanlarında ve bitkilerle kombinasyon oluşturacak şekilde bahçelerde, bu tür doğal taşlar sıklıkla kullanılır. Kullanıldıkları alanlarda güzel bir görüntü oluşmasını sağlar.