Zeytinin Faydası Nedir? Siyah ve Yeşil Zeytin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kültürümüzde çok geniş yeri olan bir besindir zeytin. Kahvaltıların vazgeçilmezi, açlık bastırıcı, çoğu zaman kuruyemiş gibi bir oturuşta tabak tabak yenen yeşil ve siyah zeytin sevmeyen az insana rastlanılır.

Bir besinin asırlar boyu bu kadar hayatın içerisinde olup hala yerini koruması da bir hayli önemli bir ayrıntıdır. Birçok kültürde olduğu gibi ülkemizde de zeytin bereketi sembolize eder. Zeytin dalı ise barışı simgeler. Bereket ve barış kadar iki önemli kavramın simgesi haline gelen bu besinin sağlığa olan faydası da saymakla bitmiyor.

zeytin

Zeytinin Faydaları

Günde en az 5 zeytin tüketmek mide ağrılarının eksilmesi veya tamamen ortadan kalkması için harika bir doğal ilaçtır. Ayrıca kolon kanserine karşı da savaşçı besin maddeleri içerir.

İçerisindeki antioksidanlar sayesinde tüm vücudun toksinlerden arınması sürecine katkı sağladığı gibi aynı zamanda sindirimi de bir hayli kolaylaştırıyor.

Kolesterol seviyesi yükseldiğinde de mutlaka başvurulmalıdır. Kan yapar. Cilt hastalıklarına karşı da bir hayli faydalıdır. En bilinen faydalarından bir tanesi ise diyet yapan herkesin bildiği üzere tok tutar.

Siyah ve Yeşil Zeytin Arasındaki Farklar

Zeytin denilince akla iki tür gelir. Bunlardan birisi siyah diğeri ise yeşildir. Bu iki türde aynı ağaçların üzerinde yetişir. Çoğu kişinin bilmediği bir bilgi olarak ise zeytin aslında meyvedir.

Yetiştiği her bölgenin mevcut iklim koşullarına göre değişen zeytin ağaçlarının bölge bölge birçok farklı çeşidi bulunur.

Ağacın üzerindeyken güneş ışığı aldıkça rengini alan zeytin bu yönüyle diğer meyvelere benzer. Sonbahar’ın neredeyse başı Ekim ayının ilk günlerinde limon sarısına benzer bir renk alan zeytin, yeşil zeytin üretimi için istenilen olgunluk seviyesidir.

Bu renkte bulunan zeytin genellikle çizik veya kırma yeşil zeytin olarak satılır. Bu aşamadaki zeytinler aynı zaman zeytinyağı üretimi içinde kullanılır.

İlerleyen dönemlerde güneş ışığını bolca alan zeytinler kırmızı, mor ve sarı ile karışık bir renk almaya başlar. Bu renk tonundaki zeytin ise pembe çizik zeytin olarak üretilir. Ardından gelen süreçte ise zeytin gittikçe koyulaşır ve siyah zeytin halini alır.

Özetle yeşil zeytin ile siyah zeytinin arasındaki fark yeşil, siyahın ham halidir.

Siyah zeytin sodyum, fosfor gibi mineraller bakımından oldukça zenginken yeşil zeytinde A vitamininin fazla olduğu görülür. Yeşil zeytinin tüketilmesi için en az 3 ay beklemesi gerekirken siyah zeytinde bu süre iki haftadır.