Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Baharat olarak yemeklerde kullanılması veya şifalı bir bitki olması ile bilinen zerdeçalı duymuşsunuzdur. Ağrı ve diğer iltihaplı durumları tedavi etmek için doğal bir inflamatuar olan zerdeçalın her ne kadar sakinleştirmeye yardımcı olsa da fazlasının da zarar olduğunu unutmamak gerekir.

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal bir baharattır. Binlerce yıldır yemek pişirmek ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Zerdeçalın iyileştirici etkileri olan bir antioksidan olan olduğu bilinmektedir. Peki bu etkiler nelerdir? Vücutta iltihaplanmayı önler. İltihap önleyici ilaçlar kadar etkili olabilir.

Artrit gibi iltihaplı durumların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca yaşlanmaya karşıtı bir antioksidan olarak kullanımı yaygındır. Zerdeçal kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer gibi durumlara karşı korunma sağlayabilir. Zerdeçal vücut kadar beyin için de yararlıdır.

Zerdeçal Tüketimi Güvenli midir?

Evet, zerdeçal güvenle tüketilebilir bir baharattır. Günlük 500 mg’a kadar tüketimi güvenli olarak kabul edilmektedir. Yüksek dozlarda tüketimi mide rahatsızlığı, sindirim sorunları ve kaşıntı gibi yan etkilere neden olabilir.

Kanama durumunuz varsa veya geçmişte yan etkilerinden yana şikayetiniz olduysa tekrar kullanmadan önce doktora danışılması önerilir. Zerdeçalın insan vücudu için çok fazla yararı vardır ancak aşırı tüketimi de zararlı olabilir.

Zerdeçal yemeklerde baharat olarak kullanılarak doğal yollarla vücuda alınabileceği gibi hap, sıvı veya toz formlarda da tüketilebilmektedir. Vücudun iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bir baharat olduğu unutulmamalıdır.

Cilt için Zerdeçalın Yararları

Zerdeçalın egzama, sedef hastalığı, akne ve yara iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kuru cildi iyileştirmek ve kuru cilt oluşumunu önlemek amacıyla kullanılabilir. Zerdeçal cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır, kırışıklıkları azaltır, cildi esnek hale getirir ve cildin elastikiyetini artırır.

Zerdeçal doğal maske karışımlarının içeriğinde yer verilebilir. Yüz temizleyici olarak kullanılır. Zerdeçal, süt veya yoğurt karıştırılarak hazırlanan macun ile gece kremi hazırlanabilir. Akne tedavisinde zerdeçaldan yardım alınabilir. Akne ve diğer yara izlerindeki kızarıklığı giderir. İltihabı azalttır ve cilt rengini eşitlemede etkili olabilir.

Lekeler için zerdeçalı susam yağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak leke ve sivilce izlerine sürebilirsiniz. Ayrıca az bir miktar zerdeçala limon veya salatalık suyu karıştırarak macun hazırlayabilirsiniz. Yara izine sürdükten 10-15 dakika sonra temizlenebilir.