Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesinin kendi kendini temizleyebileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Sonuçta tüm işi sabun ve köpükler ile kirli eşyaları temizlemek etrafında dönüyor. Ancak bulaşık makinenizi ne sıklıkla kullandığınıza da bağlı olarak ne kadar pislik birikebileceğini fark ediyor olmalısınız. Peki bulaşık makinesinde oluşan kirler önlenebilir veya düzeltilebilir mi? Evet, bulaşık makinesinin taze kokmasını ve bulaşıklarınızın pırıl pırıl olmasını sağlayan bazı yöntemler vardır.

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzunu Kontrol Edin

Bulaşık makinesinin temizlenmesi sırasında çıkarılabilecek parçaların hangisi olduğu modelden modele farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle en güvenli adım öncelikle kullanma kılavuzunu incelemektir. Kullanma kılavuzunu saklamadıysanız endişelenmeyin, markanın web sitesinden kolaylıkla edinebilirsiniz.

Çıkarılabilir Parçaları Temizleyin

Çıkarılabilir parçalar bulaşık makinesinden çıkarılmalıdır. Bulaşık tutucu, filtre ve rafları çıkarın ve her birini temizleyin. Bu parçalar belirli aralıklarla temizlenmediğinde bulaşıkların temizlenme kalitesinde düşüş gözlenebilir. Kireç olarak adlandırılan birikintiler püskürtücülerdeki delikleri tıkayarak bulaşık makinesinin temizleme performansını düşürebilir.

Drenajdaki Pislikleri Temizleyin

Yiyecek artıkları, yağ ve sabun köpüğü birikintileri büyük olasılıkla drenajlarda birikir. Burada oluşan birikintiler bulaşık makinesinin taze kokusunu kaybetmesine neden olur. Sünger, bez veya kağıt havlu ile gider bölgesi silinmelidir.

Makinenizi Boş Çalıştırmayı Deneyin

Makinenin tüm parçaları ve drenaj bölgesi temizlendikten sonra her bir parça tekrardan yerine takılmalıdır. Ardından  bulaşık makinesi içerisinde herhangi bir bulaşık olmadan çalıştırılır. Bu işlem sırasında sirke ve kabartma tozundan yararlanılabilir. Tamamen doğal olan bu malzemeler ile rahatsız edici kokulardan kurtulabilir, yiyecek parçacıkları ve diğer inatçı kalıntıları bulaşık makinesinden uzaklaştırabilirsiniz.

Bulaşık makinesinin alt bölgesine kabartma tozu serpilir. Ardından büyük bir kaseye bir fincan beyaz sirke doldurularak bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirilir. Yüksek sıcaklıkta makine çalıştırılır.

Dış Yüzeyi Silmeyi İhmal Etmeyin

Bulaşık makinesinin dışını da düzenli olarak silmeyi unutmayın. Kapı contasının hemen dışındaki alan bulaşık makinesini doldururken sıçrayan kirlerden oluşabilir ve bakteri barındırıyor olabilir. Bulaşık makinesinin kapaklarının kenarları da kontrol edilmelidir. Özellikle menteşelerin çevresine ulaşmak zor olabilir. Bu bölgelerde deterjan püskürtmek kolayca temizlemenize yardımcı olabilir.