Maldivler İçin Seyahat Tavsiyeleri

Maldivler’e seyahat etmek istiyor ve gezi planı yapıyorsanız, Maldivler için seyahat tavsiyeleri ile ilgili yazımıza göz atmanızı öneririz.

Maldivler için seyahat tavsiyeleri almanız, bu güzel ada ülkesinde güvenli, konforlu ve mutlu bir tatil geçirmenizi sağlayacak ve geziniz esnasında işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Maldivler, Hint Okyanusu’nda yaklaşık 1.200 adet volkanik mercan adasından oluşan bir devlettir. Berrak suları, tropikal iklimi, beyaz kumlu plajları ve denizin altında keşfedebileceğiniz deniz canlıları ile gezi listesinde olması gereken tatil noktalarından biridir.

Maldivler Seyahati İçin En Uygun Zaman

Maldivler seyahati için en uygun zaman kasım ve nisan aylarıdır. Diğer aylarda da tatilinizi planlayabilirsiniz fakat muson mevsimi mayıs ayından ekim ayına kadar sürdüğü için, bu tarihlerde tatil planlıyorsanız önleminizi almanızı öneririz.

Maldivler’de hava sıcaklığı 32 derece civarındadır. Genel olarak 27 derecenin pek altına düşmez.

Maldivler’de Konaklama Seçenekleri

Maldivler’de konaklama seçenekleri, ekonomik otellerden lüks tatil köylerine kadar geniş bir yelpazede konaklama seçenekleriyle bütçenize göre seçim imkanı sağlar. Eğer her şey dahil bir konaklama tercih etmiyorsanız, harcayacağınız paranın, tahmininizden çok daha fazla olacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Maldivler’e Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Maldivler’e giderken yanınıza almanız gerekenler; öncelikle şnorkel ve yüzme ekipmanlarıdır. Tertemiz denizde resifleri keşfetmek istiyorsanız dalış ekipmanlarınızı almayı unutmamalısınız.
Doğal (biyolojik olarak parçalanabilen) güneş kremi kullanmanızı öneririz. Normal güneş kremleri mercan resiflerine zarar verebilir.
Hafif ve mütevazi giysileri tercih etmelisiniz. Müslüman bir ülke olması nedeniyle tesis haricinde daha mütevazi giysiler giymenizi öneririz. Yanınıza hafif bir şal da alabilirsiniz.

Maldivler Seyahati Genel Bilgiler

1 –  Maldivler’de yaz saati uygulaması uygulanmaması nedeniyle, yaz aylarında saat değişikliği yoktur.

2 – Elektrik prizleri genellikle Tip A fiş. olması nedeniyle otellerin çoğu seyahat adaptörü imkanı sağlar.

3 – Maldivler’in para birimi Rufiya’dır. Küçük ve yerel mağazalar ödemelerini kendi yerel paralarını nakit olarak kabul eder. Bunun haricindeki yerlerde dolar yaygın olarak kabul edilen para birimidir. Kredi kartınızı doğrudan otellerin sağlayamadığı hizmetler için kullanırsanız, tüm işlemleriniz için %3,5 oranında ek ücret ödeyeceğinizi bilmenizde fayda var. Yerel adaların çoğunda ATM bulunmamaktadır. Bu nedenle buraya gelirken ihtiyacınız olacak nakit parayı yanınızda getirmenizi öneririz.

4 – Maldivler’in nüfusunun %100’ü Müslümandır. Bu nedenle buradaki düzene uyacak şekilde giyinmek yerinde olacaktır. Alkol yasa dışı olarak kabul edilir. Genellikle turizme açık olan yerel adalarda misafirlerin mayolarını misafirhanede ve bikini plajı olarak adlandırılan plajda giymelerine izin verilir. Bu alanların dışında t-shirt ve şort giymek uygun olur. Bu kurallar özel tatil adaları için geçerli değildir.

5 – Maldivler’de dolaşmanın en iyi yolu yürüyerek dolaşmaktır.

6 – Mobil sağlayıcı ağlardan herhangi biri aracılığıyla 30 günlük bir SIM kart satın alabilirsiniz. Maldivler’deki yerel mağazaların bazen daha iyi fırsatları olsa da, havaalanından veya yerel mağazalardan bir SIM kart satın alabilirsiniz.

Maldivler’e yapılması planlanan bir gezi, çok fazla planlama gerektirmeyen, çok kolay bir gezidir. Maldivler’e gitmeden önce yapmanız gereken tek şey, tercihlerinize ve bütçenize göre hangi adanın sizin için en doğru seçenek olacağını bulmak olacaktır. Birkaç parça ince giysi, mayolar, güneş kremleri ve terlikler bu gezi için en ihtiyaç duyacağınız parçalardır.

Maldivler’e Seyahat İçin Gerekli Olan Belgeler
Maldivler için seyahat tavsiyeleri arasında seyahatiniz için gerekli olan belgeleri de belirtelim. Öncelikle pasaporta ihtiyacınız var. Pasaportunuzun varış gününüzden sonra en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Havaalanına vardığınızda turist vizesi alacağınız için önceden herhangi bir vize talep etmenize gerek yoktur. Ayrıca bir tur operatörü aracılığıyla seyahat etmiyorsanız, yanınızda bir otel rezervasyon onayı getirmeniz gerekecektir.