Yeşil Çay Nasıl İçilirse Kilo Verdidir?

Yeşil çay, bilindiği gibi kilo vermede etkili bir araçtır. Özellikle metabolizmayı hızlandırması ve iştah kapatıcı ve antioksidan yönünden zengin bir bitkisel çaydır. Yeşil çayın diyette kullanılırken şekersiz tüketilmesi önemlidir. Düzenli egzersiz hareketlerinden sonra içilen yeşil çay hızlı kilo verme potansiyeline sahiptir.

Yeşil Çay Nasıl İçilmelidir?

Geceleri oluşan açlık hissine karşı uyumadan önce içilen bir fincan yeşil çay ödem attırıcı etkisi ile kilo vermeyi hızlandırır. Yeşil çayın diyet için etkin bir sonuç vermesi isteniyorsa, bunu uygun bir zayıflama programı ile desteklemek gerekmektedir. Hem sağlıklı bir vücut hem de ideal kiloya ulaşmak bu şekilde mümkün olmaktadır. Yeşil çayın etkisini gösterebilmesi için demlenmesi önemli bir faktör olmaktadır. Bunun nedeni ise içerisinde bulunan maddelerin öz kimliğini yitirmemesi içindir. Dolayısı ile çok fazla kaynatılmaması gereklidir. Su yeşil çaydan daha önce ısıtılmalıdır. Isındıktan sonra bir kaç dakika dinlemeye bırakılmalı ve yeşil çay üzerine ilave edilmelidir. Aradan beş dakika kadar bir zaman dilimi geçerek demlenmiş yeşil çay içilmelidir. Ayrıca demleme yeşil çay sallama yeşil çaya göre hem lezzet olarak hem de diyet açısından daha uygun olduğu belirtilmektedir.

Yeşil çayın tek başına içilmesi önerilmektedir. Yemekler ile tüketilmemesi gerekmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki yemek ile tüketilen yeşil çayın besinlerden alınan demir emilimini engellediği ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı demir eksikliği oluşmaması için yeşil çay ara öğünlerde tüketilmelidir. Günlük içilen fincan sayısına bağlı olarak kahvaltıdan önce, öğlen yemeğinde bir kaç saat sonra ya da gece uyumadan önce içilmelidir. Spor yapan bireyler için yeşil çay tüketiminin spordan önce yapılması gereklidir. Çünkü içerisinde bulunan kafein etkisi ile vücut performansını artırır. Spora başlamadan yarım saat önce tüketilen yeşil çay ideal bir zaman tercihi olacaktır.

Yeşil Çay Günde Ne Kadar İçilmelidir? 

Yeşil çayın etkisini gösterebilmesi için günde ne kadar tüketildiğine dikkat etmek gerekmektedir. Doğru bir şekilde demlenmiş yeşil çay günde iki veya üç fincan tüketilebilir. Ancak bu yüksek tansiyon ya da kalp çarpıntısı sorunları yaşamayan bireyler için geçerlidir. Vücut tipine göre kaç bardak içileceğinin ölçüsü yapılmalıdır. Aksi takdirde sağlık sorunları yaşanabilir. Hamile bireyler için günlük iki fincan yeşil çay tüketimi herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Eğer ilaç kullanımı ya da başka bir sağlık problemi yoksa kullanımında sakınca yoktur. Fakat bu konu ile hamileyken yeşil çay kullanımını desteklemeyen farklı görüşler de bulunmaktadır.

Yeşil çay düzenli içildiği zaman vücut buna alışacaktır. Bu nedenle ilk içildiği zaman ki gösterdiği etkiyi artık göstermeyecektir. Dolayısı ile iki hafta boyunca düzenli yeşil çay tüketimi yapıldıktan sonra bir hafta ara verilmelidir. Daha sonra bu süre zarfı bittiğinde tekrar iki haftalık periyotlar ile yeşil çay tüketimi devam etmelidir. Bu şekilde daha etkin sonuçlar elde edilmektedir.