Kuş Yemi

Kuş yemleri kuşların yemesi için üretilen çeşitli tahıllardan oluşan besinlerdir. Kuşların sağlıklarını koruması adına bu yemler içerisinde bazı vitamin ve minerallerin olması oldukça önemlidir. Bu şekilde kuşların bağışıklık sistemi de güçlenmiş olur. Kaliteli kuş yemi kuşların bağışıklığını yükselttiği için kuşların hastalıklardan korunmasını da sağlamaktadır.

Özellikle evlerde kafeslerde beslenen kuşlar için bu tarz kuş yemi oldukça faydalıdır. Evlerde pek çok kuş türü beslenmektedir. En çok beslenen kuş türü ise muhabbet kuşlarıdır. Daha sonra papağan, kanarya gibi kuş türleri gelmektedir.

Kuş Yemi Özellikleri

Muhabbet kuşları için özel üretilen yemler bulunmaktadır. Bu yemler yalnızca muhabbet kuşları için gerekli olan vitamin ve mineralleri içermektedir. Kuş yemi fiyatları kalitesine göre farklılık göstermektedir. Bunun yanında papağan ya da kanaryalar için üretilen kuş yemleri de farklılık göstermektedir. Her kuş türünün kuş yemi fiyatları farklıdır.

Her kuş türü için kuş yemi çeşitleri farklı olduğu için kuş yemi alınırken çeşidini kontrol etmek gerekmektedir. Kuş yemi çeşitleri kuş türlerine göre farklılık göstermektedir.

Kuş Yemlerinin Çeşitleri

Kuş yemlerinin çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Özellikle muhabbet kuşları için üretilen yemler çeşitlilik göstermektedir. İçerisinde yalnızca tahıl bulunan kuş yemleri kuşlar için yeterince besleyici değildir. Bu yemlerin içerisinde kuşlar için besleyici olan ögelerin de bulunması gerekmektedir. Muhabbet kuşları tükettikleri yemlerin taze olmasını tercih ederler. Bu sebeple muhabbet kuşuna mama alırken taze olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde kuş mamayı yemeyebilir.

Evlerinizde beslediğiniz kuşlara yem alırken kuşun seveceği yemler almanız çok önemlidir. Bu sayede kuşlar yemlerini severek yedikleri için vücutlarına alması gereken besinleri de alacaklardır. Kuşların sevmediği yemleri asla almamanız gerekmektedir.

Kuşlara Yem Verme 

Kuşların düzenli olarak yemek kaplarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında tükettikleri tahıllar kabuklu olduğu için yem kaplarında kabuklar birikebilir. Bu da kuşların yemlerini yemesini engeller. Bu sebeple bu kabukların düzenli olarak temizlenmesi oldukça önemlidir.

Muhabbet kuşlarından sonra evlerden en çok bakılan kuşlardan biri de papağandır. Papağanlar için de özel papağan yemleri üretilmektedir. Bu yemler içerisinde muhabbet kuşu yemlerinden farklı olarak tahıllar ve bunun yanında tohumlar bulunmaktadır.

Bazı papağan yemlerinin içerisinde ay çekirdeği de bulunmaktadır. Ya da papağan sahipleri başka bir kapta papağanlara ayrıca ay çekirdeği verebilmektedirler. Bazı papağanlar ay çekirdeğini çok güzel soyabilirken bazıları bunu başaramaz. Bu sebeple de bunu başaramayan papağanlar için ay çekirdeği içi satılmaktadır.

Kuş Yemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanarya da evlerde bakılan kuşlar arasında bulunmaktadır. Kanaryalara özel üretilen kanarya yemleri içerisinde tohum ve tahıl gibi besinler bulunmaktadır. Kanaryalar da papağanlarda olduğu gibi ay çekirdeğini kolay bir şekilde yiyebilirler.

Kanaryalar güzel sesleri ile tanınan kuşlardır. Ötüş performansını artırmak için en iyi kuş yemi almak önemlidir. En iyi kuş yemi alındığı zaman kanaryaların ötüş performansı da artacaktır.

Kuşlara Verilen Diğer Yem Türleri

Kafeste beslenen kuşlara, kuşlar için özel üretilmiş kraker yemi de verilmektedir. Kuşlar için üretilen krakerler kuşlar için oldukça faydalıdır. Bu yemler içerisinde kuşlar için faydalı olan tohum, tahıl ve meyveler bulunmaktadır.

Yavru kuşlar için de özel kuş yemleri üretilmektedir. Bu yemler yavru kuşların gelişimini güçlendirmek için hazırlanan özel yemlerdir. Yavru kuş yemleri yavru kuşların rahatlıkla yiyebilmesi için küçük ve yumuşak olarak üretilmiştir.

Kuş yemi alırken satın alınan paketin zarar görmediğinden emin olmak gerekmektedir. Bunun yanında bilinen markalardan kuş yemi almak da oldukça önemlidir.