Fiber İnternet Özellikleri Nelerdir?

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından birisi haline gelen ve giderek yaygın olarak kullanılan internet, gün geçtikçe daha farklı teknoloji ile birlikte yenilikçi çözümler sunmaya devam ediyor. İnternet üzerinden satış yapmak, bilgi alışverişi yapmak, reklam vermek, sohbet etmek, film izlemek ya da oyun oynamak gibi sayısız işlemler yapılması mümkündür. Bahsedilen işlemlerin yapılabilmesi için kullanmış olduğumuz internetin bir o kadar hızlı çözümler sunması gerekiyor.

Eski yıllarda kullanmış olduğumuz internetin ADSL yani internet kablolarının telefon hatlarına bağlandığı bilinmekteydi. Ancak günümüzde ADSL internetin yerini Fiber internet almış durumdadır. Dünyanın neredeyse büyük bir çoğunluğunda kullanılmaya başlanmış olan fiber internet, ülkemizde henüz sınırlı şehir ve bölgelerdedir. Her geçen gün altyapı çalışmalarının devam etmesi sonucunda fiber internet kullanımının tüm ülkeye yayılması hedeflenmektedir. Buna göre fiber internet konusunda fazla bilgisi olmayan kişiler, fiberin özelliklerini öğrenmek istemektedir.

Fiber İnternetin Sağladığı Avantajlar Ve Özellikler Nelerdir?

İnternet hızından daha fazla verim almak ve insanların anlık olarak işlemlerini kesintisiz şekilde yapabilmesini sağlamak için sunulan fiber internet, optik fiber kablolar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Cam elyaflı ve özel şekilde izole edilen fiber optik kablolar, altyapı çalışması sonucunda yer altından merkeze ulaştırılmakta ve internet hızının gerçek anlamda yükselmesi bu sayede mümkün olmaktadır.

Ancak ülkemizde her bölgede geçerli olmayan fiber internet hizmeti, yalnızca altyapısı gerçekleştirilen bölgelerde kullanılabiliyor. Fiber internet kullanımı sayesinde ADSL internet kullanımına oranla çok daha hızlı internet erişimi sağlanması mümkün olmaktadır.

Fiber İnternet Fiyatları Daha Mı Pahalı?

İnternet kullanan kişi sayısının milyarlara ulaşması ve internet üzerinden oldukça farklı işlemlerin yapılabilmesi, internet servis sağlayıcı firma sayısının da giderek artmasına neden olmuştur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fiber internet kullanmak isteyen sayılarında artış olduğu görülmektedir.

Yüksek hızda internet hizmetinin sunulmuş olduğu fiber internette, bu avantajın yanı sıra sel, deprem ya da fırtına gibi doğal afetlerde anında giden ADSL internete göre optik fiber kablolar sayesinde herhangi bir kayıp görülmemektedir. Bu avantajlara bakıldığında diğer internet seçeneklerine oranla fiber internet fiyatları biraz daha pahalıdır.

Yaşadığım Bölgede Fiber İnternet Alt Yapısı Var Mı?

Yalnızca evlerde değil, ofis ya da büyük şirket gibi farklı iş alanlarında da kullanabilecek olduğunuz fiber altyapılı internet hizmetleri için bu altyapının sağlanmış olması gerekmektedir. Yaşadığınız şehir ya da bölgede fiber altyapısı yoksa özel internet sağlayıcı şirketlerine başvuru yapabilir ve fiber altyapısı hizmetlerini bölgenize katabilirsiniz.

Bölgenizde fiber internet altyapısının olup olmadığını öğrenmek için farklı şirketlerin site adresi üzerinden yardım alabilirsiniz. Fiber internet altyapı sorgulama işlemlerini şu linklerdeki bilgileri doldurarak gerçekleştirebilirsiniz:

Süper Online Altyapı Sorgulama: https://www.superonline.net/internet/fiber/nerede

Turksat Kablo İnternet Altyapı Sorgulama: https://www.turksatkablo.com.tr/Kampanyalar#Kampanyasiz-Yeni-Abonelik

Turknet Altyapı Sorgulama: https://turk.net/internet-hiz-altyapi-sorgulama/

Vodafone Altyapı Sorgulama: https://akillitarife.com/telekom/tedarikciler/vodafone/supernet/basvuru

Extranet İnternet Altyapı Sorgulama: https://www.extranet.com.tr/altyapi/