Yaz Mevsiminde Gebelik

Yaz ayları, gebelik için en zorlu olan dönemlerden biridir. Özellikle bunaltıcı sıcakların olduğu yerlerde yaşayan anne adayları, birtakım sağlık problemi yaşayabilirler. Sıcaklıkların arttığı saatlerde bunalma ve terleme gibi sorunlar normalde bile insanları oldukça rahatsız ederken anne adayları için bu durum daha baskındır.

gebelik
gebelik

Sıcağa Karşı Alınması Gereken Önlemler

Gebelik döneminde olan kişiler mümkün olabildiğince sıcaktan uzak durmalı, özellikle güneşin dik açılarla vurduğu öğle saatlerinde dışarıya çıkmamalıdır. Eğer dışarı çıkmasını gerektiren bir durum olursa koruyucu krem sürüp, şapka ve gözlük takıp o şekilde dışarıya çıkmalıdır. Bunun dışında gündüz boyu sıcaktan dolayı dışarıya çıkamayan anne adayları, rahatlamak ve biraz hava almak için akşamları serin saatlerde yürüyüşe çıkabilirler.

Yaz aylarında gebelik döneminde olan kişiler, sıcak havaya çok maruz kalınca vücut ısıları gittikçe artar ve bu durum, çarpıntıya, tansiyonun yükselmesine veya düşmesine sebep olabilir.

gebelikte sağlık
gebelikte sağlık

Bu yüzden yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklarında sağlığına daha çok dikkat etmesi gereken anne adayları, bol bol su içmeli, uzun bir süre ayakta kalmamaya dikkat etmeli ve eğer çok bunalırlarsa alın ve ense bölgelerine hafif ıslak bezle soğuk kompres uygulamalıdır. Ayrıca anne adayının astım gibi bir hastalığı varsa, kesinlikle sıcaklarda dışarıya çıkmamalı ve güneşe fazla maruz kalıp, yorulmamalıdır.