Windows 8’i Hızlandırabilmek için İpuçları

Microsoft’un son günlerde stabil bir hale getirdiği yeni işletim sistemi Windows 8’i kullanırken performans sorunları yaşıyorsanız bu ufak adımları takip etmeniz yararlı olacaktır.

1.Kullanılmayan Uygulamaları Kapatma

Microsoft’un tüm işletim sistemlerinde yer alan bu özellik, bilgisayarınız açılırken belli başlı birtakım uygulamaların otomatik olarak çalışmasına yol açıyor. Bu durum ise bilgisayarınızın yavaş açılmasına ve RAM miktarının yetersiz kalmasına yol açabiliyor. İhtiyaç duymadığınız uygulamaları kapatmak için CTRL + ALT + DEL tuşlarına basarak “Görev Yöneticisi” ve oradan “Başlangıç” sekmesine gelmeniz yeterli olacaktır.

windows 8
windows 8

2.Disk Birleştirme

Bilgisayarınızı kullandığınız her an diskinizde parçalanmalar meydana gelir. Program yükleyip kaldırdığınız zaman ve hatta internette gezinirken bile diskinizde ufak tefek parçalanmalar oluşur. Bu parçalanmalar ise diskinizin performansını düşürür. Diskinizi birleştirmek için Windows tuşu ile “E” tuşuna aynı anda basarak diskinizi denetleyerek birleştirebilirsiniz.

windows 8 hızlandırmak
windows 8 hızlandırmak

3.Animasyonları Kapalı Tutun

Sayfalar ve klasörler arasında geçiş yaparken çıkan animasyonlar bilgisayarınızın performansını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu özellikleri kapatabilmek için bilgisayar özelliklerinizden “Gelişmiş Sistem Ayarları” bölümüne girmeniz yeterli olacaktır.