Obezite ile Nasıl Başa Çıkılır?

Obezite insan vücudundaki yağların yağsız olan bölgelere göre daha fazla artması ve boy ile kilonun orantısız bir hale gelmesidir. Erkeklerde bu yağ oranları %15 oranında olurken, kadınlarda ise %20 oranlarında olmaktadır. Fakat obezite rahatsızlığı olan kişilerde bu oranlarda ortalama %10 artış gözlemlenir.

Obezite Tedavileri Nelerdir?

Hastalık olarak ele alınması gereken obezitenin tedavileri de mevcuttur. Obezitenin iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. İlaç ya da ameliyat tedavisi. İlaç tedavisi olarak bitkisel ya da kimyasal pek çok farklı ilaç bulunmaktadır. Fakat bu ilaçları kullanarak obezite tedavisi yapılacak ise mutlaka uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır.

obezite
obezite

Ameliyat ile obezite tedavisi ise üç ayrı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlar; mide bandı, mide balonu ve bay pass yöntemleridir. Bu tür yöntemler uygulanırken cerrahi müdahale gerektiği için müdahale sonrasında birtakım komplikasyonlar görülebilir.

obezite ile nasıl başa çıkılır
obezite ile nasıl başa çıkılır

Obezite rahatsızlığından etkilenmemek için gündelik hayatınızda daha hareketli olmalı ve fast food diye adlandırılan sağlıksız gıdalardan uzak durmalısınız. Egzersizlerinizi aksatmadan yaparak düzenli bir beslenme alışkanlığı edinirseniz obezite olma ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır.