Türkiye’nin En Güzel ve Huzur Veren Köyleri 

Türkiye’nin en güzel köyleri kendinizi güzel bir tatil ve dinlenme alanında bulmanızı sağlayabilir. Gezmek ve konaklamak, yeni güzel yerleri keşfetmek için inceleme yapabilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel köyleri  birçok bölgede yer alan bazıları popüler olan yerlerdir. Bu alanlara huzur bulmak için etkileyici yerleşim alanları olarak da bakabilirsiniz. Beğendiğiniz alanlar için hafta sonu kısa tatilleri buralara yapabilirsiniz.

Türkiye’nin En Güzel & Huzur Veren Köyleri

Sayıları epey fazla olmakla beraber dikkat çeken güzel köyler havalar güzelleştiğinde daha da önem kazanıyor. Köylerin hepsinde dikkat çeken temel özellik doğal güzellikleri denebilir. Bazılarında deniz baskın olurken bazıları orman manzarasıyla büyülüyor.

Yeşilyurt

Doğayla baş başa kalmak isteyenlerin kaçırmaması gereken köylerden biri Yeşilyurt olacaktır. Hafta sonunda işiniz ve diğer stres nedenlerinden uzaklaşmak size iyi gelebilir. Küçükkuyu Yeşilyurt Köyü’ne gelmek için Çanakkale Ayvacık istikametini takip etmeniz gerekiyor.

Yeşilyurt köyü Kazdağları eteklerindeki mükemmel konumuyla dikkatleri çekiyor. Burayı sadece emekliler ve yaşlılar için düşünmemeniz tavsiye edilir. Ruhu yorulan ve dinginleşmek isteyen herkes köyü ziyarete gelebilir.

Taş mimari yapısıyla ünlüdür. Çam ağaçlarıyla kaplı güzel bir manzarası vardır.

Denizi temiz ve bol oksijene sahip havası vardır.

Küçükkuyu ile arası bir kilometre kadardır.

Eski adı Büyük Çetmi’dir.

Müslüman olan ve gayri Müslim topluluklar burada geçmiş dönemlerde yaşamışlardır.

Yerel nüfus bir dönem azalsa da buraya kalıcı olarak yerleşenlerin sayısı artmaktadır.

Birgi Köyü

İzmir’in tarihi yerler denince akla gelen mahallesi Birgi Köyü, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasıyla bilinmektedir. Köy kahvaltısının kokusu ve görüntüsünü isteyenler için bu alana hafta sonları gelenler epey çoktur. Tarihi esintilerle köy havasını yaşamak ve doğal güzellikleri içinize çekmek isteyebilirsiniz.

Geçmiş dönemlerde en güvenli yerlerden biri olarak yer almıştır. Genel havası son derece dingin bir köydür.

Birgi İzmir Ödemiş’te yer alıyor. Bozdağ ile sırt sırta bir alandadır.

700 yıldır tarihi görüntüsünden ödün vermeyen bir alandır.

Türk mimarisinin vitrini olma özelliğiyle çok özel bir yere sahiptir. Evlerin yapımında ağaç türleri, doğal taşlar ve toprak kullanılmaktadır.

Bursa Trilye

İsmini barbunya balığı olan trigliyadan alan Trilye, Marmara’ya kıyısı olan bir beldedir. Mudanya ile arasındaki mesafe 11 km civarıdır.

Rum mimarisini andıran üç katlı evleri vardır. Ahşap ve kerpiçten evler bulunmaktadır. Gezilmesi ve yaşanması gereken köylerden biridir.

Zeytin mahzeni olarak da kullanılması nedeniyle isim değişikliğine uğramış ama yeniden eski ismini almıştır.

Hamsiköy

Türkiye turistik yerler sıralamasında öne çıkan mahallelerden Hamsiköy, Trabzon’da bulunuyor. Maçka ilçesindeki köye her bahar yaz döneminde çok sayıda kişi tatil kaçamağı yapmak için geliyor. İsmiyle zıt şekilde köydeki en popüler yiyecek Hamsiköy Sütlacı…

Mustafapaşa

Mustafapaşa Köyü Kapadokya Ürgüp’e bağlı bir köydür. Bölgedeki mimari özellikler tarihin önemli dönemlerinin etkilerini barındırmaktadır. Bolca vadiyi görebileceğiniz bu yer sizi başka bir dünyaya sürüklüyor.

Demre Üçağız Köyü

Demre Üçağız Köyü tatilde gidilecek yerler sıralamanızda en üstlerde olabilir. Antik Kent özelliklerini barındıran bu köy, Antalya Demre’de bulunuyor.
Theimussa Antik Kenti burada görülmesi gereken yerlerdendir.

Tekne turlarına başvuru yaparak keyifli geziler yapabilirsiniz.

Doğa ve tarih meraklılarının beklentisini karşılayan bir köydür.

Safranbolu Yörük Köyü

Karadeniz Bölgesi’nde Safranbolu’da yer alan Yörük Köyü bir dönem SİT alanı olmasıyla bilinmektedir. Dar sokakları olmakla beraber özenle korunan bölgede kültür turizmi epey gelişmiş durumda… Türkiye’de en güzel köyler arayışınızda mutlaka değerlendirebilirsiniz.