Türkiye Ekonomisi Ne Durumda?

2002-2010 yılları arasında büyüme yaşayan Türkiye ekonomisi, son yıllarda belirgin bir düşüş yaşıyor. Dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz, gündemde olan olumsuz gelişmeler sebeplerden bazıları.

Türkiye Ekonomisi
Türkiye Ekonomisi

Sebepleri

Özellikle son yıllarda cari açık devam ediyor. Her ne kadar cari açık dalgalı bir şekilde ilerlese de; özellikle ithalattaki düşüş ve ihracat hacminin azalması, cari açık sebeplerinden.

Her dönemin sıkıntılarından birisi olan işsizlik yine gündemde. İşsizlik son yıllarda artış göstermeye devam ediyor. İşsizliğin nedenlerinden bir tanesi de ucuz iş gücünün ülkeye giriş yapması.

Ekonomi
Ekonomi

Gündemde olan gelişmelerden dolayı, yabancı sermaye girişinde belirgin bir azalma var. Hatta büyük şirketlerden bazıları, Türkiye piyasasından çekilmeye başladı. Özellikle Ortadoğudaki komşularımızda yaşanan sorunlardan dolayı, yabancı sermayede tedirginlik baş gösterdi.

Türkiye’de yapılan genel seçimlerinde ekonomiye etkileri görülüyor. Genel seçim sonuçları, aynı zamanda Türkiye’nin kredi ve yatırım notunu etkiliyor.

Türkiye’nin en büyük ekonomik motoru olarak nitelendirebileceğimiz, inşaat sektöründe belirgin bir durgunluk ve hatta gerileme gözlemleniyor. Bu durum da ülke ekonomisini etkiliyor.