Su Kaçağı Bulmada Kolay Yöntemler

Sosyal yaşamın gereği olarak günümüzde ortak yaşam alanları bulunmaktadır. Yaşadığımız evler artık yer darlığından kaynaklı olarak hep üst üste bulunmakta. İstesek te istemesek de apartmanlarda yaşayanlarımızın birçok ortak alanları var. Herkes ortak yaşam alanlarını kullanırken dikkatli kullanmak ve sadece kendisininmiş gibi davranmamak lazım. Su tesisatları da ortak kullanım alanlarımızdır.

Eğer bunlarda gerekli özeni davranmazsak yaşanacak sorunlar ortak sorunlarımız olarak karşımıza çıkar. Temiz su giderlerinde yaşanabilecek sorunlar daha çok tesisatın yanlış bağlanmasından veya çok eski olmasından kaynaklanır. Burada yaşanan sorunların ivedilikle çözümü bizi yaşam kaynağımız olan sudan uzak kalmamızı engeller. Düşünün bir kere eviniz gelen suyun olmadığını.

Ne kadar taşıma su ile hayatınızı sürdürebilirsiniz ki. Hele hele çeşmeden akan suyun lüksüne alışkın bizler için asla düşünmek istemediğimiz bir durumdur. Diğer bir sorunda kirli su gider borularında meydana gelen kaçaktır. Bunda da yapısal sorunlar vardır ancak daha çok kullanım hatasından kaynaklı oluşan sorunlardır. Belki tesisatta yanlış bağlama veya eskiliğinden kaynaklanan kayganlığın bozulması sonucu tıkanma ve su kaçağı olmuş olabilir. Ama en çok rastlanan yanlış kullanımdan kaynaklı su kaçaklarıdır.

Su Kaçağı
Su Kaçağı

Gereksiz ve yanlış yere atılan parçalar tıkanmaya ve su kaçaklarına yol açar. Bu sorun atan da değil de komşu da oluşabilir. Komşuların kızması olası bir şeydir. Hiç suçu olmayan bir kimsenin bu gereksiz işle uğraşacak olması harcanacak emek, zaman ve para kaybı yüzünden gerilmesi normaldir. O nedenle ortak kullanım alanlarımızda dikkatli olmalıyız.

Su Kaçağına Nasıl Çare Bulunur?

Eskiden uygulanan yöntem su kaçağının görüldüğü yerden başlanarak boruların olduğu yerler kırılıyordu. Kırma işlemi kaçak yerini bulana kadar devam ediyordu. Ancak ya kaçak bir tane değil daha fazla ise… Çok zor ve meşakkatli olan bu süreç günümüzde oldukça kolaydır. Arıyorsunuz. Geliyorlar ve buluyorlar. Bu kadar basit. Yeni teknoloji ürünü olan ses duymaya dayalı makineler ile sesin damlama yaptığı yerler duvar içlerinde belirleniyor. Asıl çıkış kaynağı bulunduktan sonra geriye sadece kaçağın tamiratının yapılmasına kalıyor.