Teknoloji ve Çocuklar

Globalleşen dünyanın en önemli adımlarından olan teknoloji, her yerde karşımızda. Evde, işyerinde, takside, otobüs durağında aklınıza gelebilecek her yerde teknolojiyi artık cebimizde taşıyabiliyoruz. Yetişkinler böyleyken, gelecek neslin de bundan etkilenmemesi pek mümkün olamıyor. Mesela siz evde sürekli son derece donanımlı olan cep telefonunuzla ilgilenirken, tablette ya da bilgisayarda vakit geçirirken farkında olmadan çocuğunuzun da rol modeli haline geliyorsunuz.

teknoloji ve çocuk
teknoloji ve çocuk

Çevresinde sürekli bu şekilde yetişkinler gören bir çocuğun, doğru olanın bu olduğunu düşünmesi son derece doğaldır. Elbette, teknolojiden uzak dursunlar asla bu tür aletleri kullanmasınlar demiyor kimse fakat ne zaman ve ne oranda kullanmaları gerektiğine doğru karar vermek önemlidir. Buradaki görev de ebeveynlere düşüyor.

Çocuğunuzu Tabletle Oyalamayın

Günümüzde birçok anne maalesef çocuğunu ağladığında ya da bir ortamda sıkıldığında sırf kendisini rahatsız etmesin diye eline cep telefonu ya da tablet gibi aletler vererek vakit geçirmesini sağlıyor.

tablet
tablet

Çocuk da zamanla bu davranışa alıştığından bir süre sonra tabletsiz vakit geçiremez hale geliyor. Anne-babaların bu konuda ciddi anlamda dikkatli ve ölçülü olmalarında fayda var.