Teflon Adam Sendromu Nedir?

Son zamanlarda adı sıkça duyulan teflon adam sendromu, toplumsal şiddetin artmasının en büyük sebeplerinden biridir. Çünkü teflon adam sendromu yaşayan kişiler; şiddet eğilimli, cinsel istismardan çekinmeyen, utanç ve vicdan duygusu neredeyse hiç olmayan kişilerdir. Bunun sebebi ise, her şeyi kendilerine hak görmeleri ve empati güçlerinin olmamasından kaynaklanır. Bu tarz kişiler, toplum için büyük tehlike oluşturur. Çünkü onlar için başkalarının hissettiği fiziksel ya da ruhsal acı değil, yalnızca kendi tatmin duyguları önemlidir.

Tespit Edilmeleri Oldukça Zor

Teflon Adam Sendromu Nedir?
Teflon Adam Sendromu Nedir?

Teflon adam sendromu yaşayan kişiler, asla başkalarına verdiği zarardan rahatsızlık duymazlar. Bu yüzden kendisini yakmayan teflona benzetilirler. Bu hastalığın en tehlikeli ruhsal hastalıklardan biri olarak görülmesinin sebebi de bu yüzdendir. Çünkü vicdanı ve suçluluk duygusu olmayan insanlar, sosyopat olarak nitelendirilir ve toplumu büyük bir tehlike içerisine atarlar. Ayrıca dışarıdan bakıldığında oldukça normal göründükleri için de dikkat çekmezler. Bu da onlardan gelecek olan zararı ön görememeye sebep olur.

Bu kişilere birçok şirkette, yan apartmanda, arkadaş grubunda hatta aile içinde bile rastlamak mümkündür. Fakat ne yazık ki bu tarz kişiler iyi gözlemlenmezse, onlardan herhangi bir zarar gelmeden tespit edilmeleri olanaksızdır. Dolayısıyla bu tarz kişilerin tespit edilip, bir uzmandan yardım alması sağlanmalıdır.