Tırnak Batmasından Kurtulmanın Yolları

Tırnak batması, her ne kadar birçok kişi tarafından bir güzellik ve bakım kusuru gibi görünse de aslında, ciddi sonuçları olacak bir sağlık problemidir ve dikkat edilmediğinde, acı verici operasyonlar yapılmasına sebep olabilir.

Tırnak Batmasına Erken Dönemde Önlem Alınmalı

Tırnak Batmasından Kurtulmanın Yolları
Tırnak Batmasından Kurtulmanın Yolları

Tırnak batması ilerledikçe, o bölgede iltihaplanma meydan gelir ve çözümü bulunmazsa cerrahi müdahale gerektirir. İşin o noktaya gelmemesi içinse bazı önlemlerle tırnak batmasından kurtulmak mümkün olabilir.

Tırnak batmasının başlarında evde uygulanacak çözümlerden biri, sorunlu ayağı günde 4 kez sıcak suda bekletmektir.İltihaplı ayak, günde 2 kez sabunlu suyla yıkanmalıdır. Bu sayede ayak iyice temizlenir ve bakterilerden arındırılır.

Ayağında tırnak batması başlayan kadınlar, bir süre topuklu veya ayağı çok sıkan ayakkabı modellerinden uzak durmalıdır. Bunun yerine, açık ve düz sandalet tarzı modeller tercih edilmelidir.

Deriye batan tırnağı deriden ayrılmak ve onları ayrı tutacak küçük bir pamuğu aralarına yerleştirmek gerekir. Bu işlem, ayağı sıcak suda bir süre beklettikten sonra yapılırsa daha iyi olur. Ayrıca her gün yapılmalı ve pamuk her gün değiştirilmelidir. Sonrasında yaklaşık 2 hafta içeresinde bu işlem sayesinde sonuç alınır ve tırnak batması büyük ihtimalle geçmiş olur.