Taze Annelerde Saç Dökülmesi

Hamilelik ve sonrasındaki süreç kadının tüm hayatını etkiliyor. Uyku düzeni, yeme alışkanlıkları, hamilelikte alınan kilolar, aşırı stres ve sorumluluk duygusu kadınların bütün düzenini alt üst ediyor. Bu durum da kadının vücudunda deformeler olarak kendini belli ediyor. Bu deformasyonlardan biri de saç dökülmesi. Doğum sonrası görülen saç dökülmeleri kadınların moralman da etkiliyor.

Esasında hailelik sırasında saç kökleri güçleniyor fakat; doğumdan sonra bu etki sonlanıyor. Kadın vücudunda meydana gelen hamilelik ve doğum sonrası hormonal değişiklikler saçları olumsuz etkiliyor. Zaten hamilelik boyunca yaşanan duygu değişimlerinden etkilenen kadınlar saç dökülmelerinden de olumsuz yönde etkileniyor. Bu durum 2 sene kadar da sürebiliyor.

Taze Annelerde Saç Dökülmesi
Taze Annelerde Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi İçin Ne Yapmalı

Hamilelik ve emzirme esnasında vücuda kimyasal madde alınması bebek için doğru değil. Annenin kullandığı bu maddeler bebeği de olumsuz etkileyebilir. Fakat eczanelerden bulabileceğiniz veya şifalı bitkilerle yapabileceğiniz kürlerle bebeğe zarar vermeden saç dökülmelerini engellemek mümkün. Hamilelik sonrasında kullanılmak üzere üretilen saç dökülmesi karşıtı şampuanlar da eczanelerde mevcut.