Fazla Kilo ve Hamilelik

Çağımızın hastalıklarında obezitenin hamile kalmayı da zorlaştırdığı belirlendi. Bunun nedeninin ise fazla kilolu kadınların daha az embriyo oluşturmaları ve daha az döllenme gerçekleştirdiği belirlendi. Aşırı kilolu bayanların östrojen seviyelerinin de düşük olduğu belirtiliyor. Bunun yanında aşırı kilolularda cinsel isteksizlik de görülebiliyor.

Hamilelik ve fazla kilolar
Hamilelik ve fazla kilolar

Obezite; vücut kitle endeksinin 30 ve üzerinde olması anlamına geliyor. Vucüt kitle endeksindeki her birim artışı hamile kalma oranını %4 oranında düşürüyor. Yumurtlamanın sağlıklı olması için vücut kitle endeksinin 20-25 arasında olması gerekiyor.

Fazla Kilolularda Düşük Tehlikesi

Aşırı kilolu bayanların hamile kalmalarının zor olmasının yanında hamile kalsalar bile bu sefer de erken doğum ve düşük tehlikeleri bulunuyor. Aynı zamanda hamile kalma oranı düştüğü gibi ölü doğumların oranı da maalesef ki artıyor. Bunun için öncelikle obezitenin önüne geçilmesi gerekiyor.

Kilolu bir hamilelik geçirmek istemiyorsanız
Kilolu bir hamilelik geçirmek istemiyorsanız

 

Obezitenin başlıca sebepleri arasında masa başı işler, hareketsiz yaşam tarzı ve tabi ki yanlış beslenme ve fast food yiyecekler bulunuyor. Zaten hamile kalmak isteyen bir kadının her şekilde sağlıklı olması gerekmektedir ve fazla kilolar sağlığı olduğu gibi hamileliği de etkiliyor.