Hamilelikte Az Kilo Alma

Hamilelik döneminde yapılan spor bebeğin gelişimi, annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi ve doğum esnasında rahat edebilme açısından önemlidir. Uzmanlar spor yapan anne adaylarının yapmayanlara oranla 7 kilo az aldıklarını söylemişler.

Hamilelik sürecinde anne adaylarında bir takım fizyolojik değişiklikler olur. Bu dönemde fazla kiloyu önlemek için düzenli olarak spor yapılması gerekir.

Hamilelikte Kilo Alımı
Hamilelikte Kilo Alımı

Kolay Doğum Gerçekleştirmek

Spor yapan anne adaylarının karın kaşları güçlendiği için ve güçlü pelvik taban sayesinde normal doğum esnasındaki ağrılara annenin itici gücüde eklenince normal doğum yapma şansı artıyor. Normal bir doğum yapmak isteyen kadınların mutlaka spor yapması gerekir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan kabızlık problemi içinde düzenli sıvı tüketimi ve yapılan spor faydalı olacaktır.

Kolay Doğum Yapabilmek İçin
Kolay Doğum Yapabilmek İçin

Düzenli yapılan spor sayesinde annenin morali daha yüksek olur, kendisini daha iyi hisseder. Bu hem kendi sağlığı hem de bebek için önemlidir. Hamilelikte meydana gelen ödem(vücutta oluşan şişlikler) düzenli spor ile engellenir. Hamilelikteki en büyük sorunlardan biride uykusuzluktur. Düzenli spor yapan anne adaylarında uyku problemine daha az rastlanmıştır.