Şeker Hastalarına Yaz Tavsiyeleri

Herkesin de bildiği üzere şeker hastalığı her zaman dikkat edilmesi gereken ve kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Halk arasında diyabet hastalığı olarak da bilinen bu hastalığa özellikle yaz aylarında daha çok dikkat edilmesi gerekiyor. Alanında uzman doktorlar yaz aylarında diyabet hastalarının kendilerini yormamasını ve aşırı sıcak ortamlardan kaçınmaları gerektiğini öneriyor.

şeker hastalığı
şeker hastalığı

Spor Yapın

Hasta olan ya da olmayan tüm insanların egzersiz yaparak zinde kalmasışarttır. Doğal olarak bu şeker hastaları için de geçerli olacak olan bir durumdur. Yazın rahatlıkla dışarı çıkılabiliyor. Çok uzağa gitmenize de gerek yok. Belediyenin her yerde egzersiz alanları var. Orada biraz vakit geçirmeye bakın. Bu sizi rahatlatacaktır. Bununla beraber sık sık yürüyüş yapmaya ve imkanını bulduğunuzda yüzmeye gitmeye de çalışın. Çok sıcak havalarda çıkmamaya özen gösterin.

spor yapmak
spor yapmak

Bol bol su içmenizin zorunluluğu söylenmeye değer değil herhalde. Çünkü herkesin yaz aylarını bol bol su içerek geçirmesi gerekiyor. Vücudunuzun su dengesini korumanız şart. Ayrıca hastalığınızın gerektirdiği ilaçlarınızı da sıcaklardan muhafaza ederek uygun yerlerde saklayın. Güneşin yoğun olduğu yaz aylarında ciltler kurumaya meyilli oluyor. Bu duruma karşı önlem alın ve cildinizi nemlendirin. Ayrıca ayaklarınızı koruyun. Açık terlikler ve sandaletler bu dönemlerde sık tercih ediliyor. Ama siz parmak arası terlikten sakının. Bu ayağınızda ayak yaralarına sebep olur.