Ev Kiralamak İçin Atılacak Adımlar

Neredeyse herkes, kiralık bir evde hayatının herhangi bir noktasında kiracı olacaktır. Konut fiyatlarının yüksekliği karşısında kiracı olmak, kiralayabileceğiniz ve daha uzun süre yaşamak istediğiniz yerde ikamet etmek için en iyi seçenektir. Bununla birlikte ev kiralama, bir mülke sahip olduğunuzdan daha fazla esneklik sağlıyorsa da, doğru yeri bulmak ve kiralayabilmek için zaman ve para gerekir; bu nedenle, biraz dikkatli bir şekilde düşünmeye değer.

kira kontratı
kira kontratı

Ev Kiralama İçin İlk Adım

Mali açıdan kiraya ve genel giderleri ödemeye hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Ev sahibi, iyi bir kiracınız olacağına karar verdikten sonra, referans masraflarını, kredi kontrollerini ve kiralama işlemlerinizi karşılamak için bir miktar peşin ücret ödemeniz gerekecek. Taşınmadan önce bir güvenlik depozitosu ve muhtemelen bir aylık kira bedelini önceden ödeyeceksiniz. Bu ilk peşinatlar, kirayı karşılayabileceğinizi ve bu nedenle iyi bir kiracı bulacağınızı belirler.

Kira Kontratı Dikkatli Düzenlenmeli

Peşinat ve depozitonuzu vererek evi kiralamak istediğinizde, karşılıklı sorumluluklarınızı ve haklarınızı belgeleyen bir kira kontratına da imza atacaksınız. Bu belge ev sahibi ile aranızda hukuki bir sorun yaşamamanız için yasalara uygun ve karşılıklı uzlaşma sağlanarak imzalanmalıdır. Kira sözleşmesinde kira ödeme günü, kiracılığın süresi, yıllık kira artışı başta olmak üzere, tüm özel şartlar da yer almalıdır.

kiralık ev
kiralık ev

Kira ve Diğer Ödemeler Düzenli Yapılmalı

Uyuşmazlık söz konusu olduğunda haksız duruma düşmemek için kira, aidat, genel gider, su, elektrik, doğalgaz gibi faturalarınızı zamanında ödemeniz gerekir. Örneğin 3 ay kira ödemezseniz, ev sahibinizin sizi evinden çıkarabilme hakkı doğar. Kiraladığınız evden ayrılmak istediğinizde de evi kiraladığınız andaki hali ile teslim etmek ve verdiğiniz herhangi bir zarar varsa telafi etmek mecburiyetindesiniz.