Saç Nezlesi Nedir?

Saç nezlesi olarak adlandırılan “ prenses hastalığı  “ ya da “ rapunzel hastalığı “ olarak da bilinen hastalık genellikle kadınlarda görülüyor. Kafa derisinde ağrılı bir hisse sebep olan hastalıkta yanma ve kaşıntıda görülür.

Saç nezlesi ile birlikte saç dökülmeleri de yaşanır. Fakat hangisinin diğerini tetiklediği henüz kesin olarak bilinmiyor. Genellikle saçların sıkıca atkuyruğu yapılması ya da topal namsının sebep olduğu düşünülüyor.

saç dibi ağrısı
saç dibi ağrısı

Saç derisinin yeterli havayı almaması sebebi ile “ atkuyruğu sendromu “ oluşumu yaşanıp sonrasında saç nezlesine dönüştüğü varsayılmaktadır. Bazı bilgilere göre sağlıksız beslenme, stres, sık sık fön makinesine maruz kalma, psikolojik bozukluklarında sebep olduğu varsayılmaktadır.

Saç derinizde yanma, yara olmuş gibi yanma ve acı, saç diplerinde kızarma ve saç dökülesi yaşıyorsanız saç nezlesi olma ihtimaliniz bulunuyor.

Saç Nezlesi Tedavisi

Saç nezlesi rahatsızlığının net bir tedavisi bulunmadığı gibi semptomları da kişilere göre farklı gözlemlenebiliyor. Bu sebep ile öncelikle saç nezlesine neyin neden olduğuna odaklanmak gerekir.

at kuyruğu
at kuyruğu
  • Aşırı soğuk ya da sıcak su ile saçlar yıkanmamalı. Mutlaka ılık su tercih edilmeli.
  • Beslenmeye dikkat ederek sağlıklı ürünlere yer açılmalı.
  • Diyet uygulamasından uzaklaşılması önerilir.
  • Saçlar organik ürünler ile temizlenmeli
  • Saçın kurutulma işleminde kurutma makinesinin kısık ayarına işlem yapılmalı. Asla saç dipleri ıslak bırakılmamalı.
  • Saç köklerini zorlamamaya dikkat etmek gerekir.