Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide yanması, başta mide rahatsızlıkları olan kişiler olmak üzere; birçok insanın sık sık yaşadığı bir durumdur ve oldukça rahatsız edicidir. Özellikle gece saatlerinde sıklaşan mide yanması uyumayı engeller ve gece boyunca kişinin rahatsız olmasına yol açar. Genelde ağır bir yemek, alkol ve sigara tüketimi, asitli gıdalar veya yatmadan kısa bir süre önce yemek yenmesinden kaynaklanan mide yanmasından bazı önlemlerle kurtulmak mümkündür.

Evde Mide Yanmasını Geçirmenin Yolları

Mide yanmasının sebebi; temel olarak midede aşırı asit üretimi olmasıdır. Özellikle reflüsü olanlar; yani midesinde yara bulunan kişiler bu asitten çok daha faza etkilenir ve yanmanın şiddeti o kadar artar ki bu durum kusmaya sebep olabilir.

mide yanması
mide yanması

Genelde eczanelerden reçetesiz alınabilen çiğneme tabletleri mide yanmasını azaltıcı etkiye sahiptir. Bunun dışında evdeki malzemelerle de yanma ve ağrı hissi azaltılabilir. Kekik ve zencefil çayı mide yanması üzerinde oldukça etkilidir. Çay demlendikten sonra bir süre bekletilip, balla karıştırılarak içilirse hem daha lezzetli hem de daha etkili olur. Ayrıca hamileler de ilaç almadığı için kekik ve zencefil çayından faydalanabilir.

mide yanması nedenleri
mide yanması nedenleri

Bal de mide yanması için kullanılan en faydalı besinlerden biridir. Her gün bir çay kaşığı bal, çeyrek çay kaşığı tarçınla karıştırılıp yutulmalıdır.