Mangalın Tehlikeli Yüzü

Tüm ailemizle, bazen dostlarımızla ilkbahar ve yaz aylarında hafta sonlarının en güzel eğlencesi olan mangal buluşmaları ve piknikler kültürümüzde herkesin mutlu olduğu anlardır. Ancak yüksek ateşte kısa sürede pişirilen bu etler büyük oranda kanserojen maddeler maruz kalıyor. Uzmanlar mangal tüketiminin sıklıkla olduğu bölgelerde mide ve bağırsak kanserinin çok sık görüldüğünü açıklıyor.

Mangal Tehlikeli
Mangal Tehlikeli

Mangal Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mangal yaparken en sık yapılan hatalar pişirilecek et seçimi ve yöntemden kaynaklanıyor. Bu sorunun cevabı aslında birkaç basit önlemle çözülebilir. En önemlisi etin çok yağlı olmaması çünkü damlayan yağlar dumanı oluşturur. Gıdaları ateşe bırakılacağı doğru zamanı belirlemek de oldukça önemli ateşin dinlenmesini beklemek gerekiyor. Kömür duman çıkarırken gıdaları yerleştirmek yanan kanserojen maddelerin yiyeceklere etki etmesini kolaylaştırır. Pişirme esnasında ızgara ile kor ateş arasında en az 15 – 20 cm arasında mesafe olmalıdır. Ayrıca pişirme esnasında kâğıt, kimyasal içerikli maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Mangal Tehlikeli Mi ?
Mangal Tehlikeli Mi ?

Mangal Türk kültürünün önemli yapı taşlarından birisi ve böyle kalması için bazı konularda mangal severlerin dikkatli olmaları gerekiyor. Yüksek ateşte kırmızı ve beyaz et ikisi de tehlikeli bir yiyecek halini alıyor. Yukarıda ki önlemleri mangal günlerinizde uygulamanız tüm ailenizin sağlığı için güvenli bir adım olacaktır.