Hamilelik Şüphesi

Kadınlar zaman zaman hamile olup olmadığı ile ilgili tereddütler yaşar. Bu tereddütleri bitirip kesin sonuca ulaştıran bazı kesin testler de mevcuttur. Bu yazımızda bunların neler olduğuna değineceğiz.

 Kesin Sonuç Veren Hamilelik Testleri

Hamilelik belirtileri arasında bulantı, halsizlik, adette gecikme, göğüslerde dolgunluk, sık idrar isteği ve benzeri gibi faktörler sayılabilir. Fakat bunlar her zaman kesin sonuç vermeyebilir. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrason ile gebelik varlığı izlenmelidir. Ayrıca kan testi ile ve de idrar testi ile hamile olup olunmadığı anlaşılır. Kan ve idrar da HCG hormonunda artma eğiliminde olduğu testlerde anlaşılırsa bayanın gebeliği kesinleşmiş olur. İdrar testi ile anlaşılan gebelik adetin 5. günü sonrası güvenilir sonuç verir.

Hamilelik Şüphesi
Hamilelik Şüphesi

Eczanelerde satılan gebelik testi kitlerinde kullanılan idrarda sonuç güvenilirliği ne yazık ki her zaman garanti sonuç vermemektedir. Özellikle adet gecikmesi yaşayan evli bayanların hamile miyim şüphesini gidermek için ilk kullandığı test tercihlerinden biri olan bu hazır kitlerin hata payı adet gecikmesinin 10 günden az olduğu kişilerde neredeyse % 50 civarında. Bu nedenle kesin sonuç için doktorunuza başvurunuz.