Delikli Sac Levha

Montajdan başlayarak tungsten inert gaz kaynağına kadar, delikli sac levha imalat tekniklerini takip etmek zor olabilir. Bu yöntemlerin başlangıç ve bitişlerini anlamanıza yardımcı olmak ve avantajlarından haberdar olup kullanım alanlarını öğrenmeniz için bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Perforasyon Nedir?

Bir delik açma amacıyla, yuva veya dekoratif şekil deseni oluşturmak için elle veya mekanik olarak damgalama veya delme işlemidir. Delikli sac levha imalatçıları bu imalat tekniği için paslanmaz çelik, soğuk haddelenmiş çelik, galvanizli sac, pirinç, alüminyum, teneke, bakır, titanyum ve plastik kullanıyor.

Hangi Endüstriler Metal delikli Sac Levha Kullanıyor?

Delikli sac levha kullanımı sanayinin neredeyse her alanında yer alır. Aşağıdaki endüstriler olmazsa olmaz bu tekniği çeşitli projeler için kullanır:

-Mimari: Dolgu panelleri, güneşlik, kaplama, sütun kapakları, metal tabelalar, site olanakları ve eskrim ekranları
-Otomotiv: Hava filtreleri, yağ filtreleri, susturucu boruları, radyatör ızgaraları, koşu tahtaları, döşeme, motosiklet susturucuları, havalandırma ızgaraları ve traktör motoru havalandırması
-Kimyasal ve enerji: Filtreler, santrifüjler, kurutma makinesi sepetleri, pil ayırma plakaları, su filtreleri, gaz temizleyicileri, sıvı gaz yakma tüpleri, maden kafesleri ve kömür yıkama
-İnşaat: Tavan gürültüsü koruması, akustik paneller, merdiven basamakları, boru korumaları, havalandırma ızgaraları, güneş koruma çıtaları, cepheler ve tabelalar
-Yiyecek ve İçecek: Arı kovanı yapımı, tahıl kurutucuları, şarap fıçıları, balık yetiştiriciliği, silo havalandırması, ayıklama makineleri, meyve ve sebze suyu presleri, peynir kalıpları, fırın tepsileri ve kahve ekranları
-Malzeme geliştirme: Cam donatı, çimento bulamaç elekleri, boyama makineleri, tekstil yazıcıları ve keçe değirmenleri, kül elekleri ve yüksek fırın elekleri

Delikli Sac Metal İlk Ne Zaman Kullanıldı?

Süreç 150 yıldan uzun süredir devam ediyor. 19. yüzyılın sonlarında, metal elekler kömürü ayırmada etkili bir araç olarak kullanıldı. Bununla birlikte, ilk deliciler metal levhaya tek tek delikleri elle delen işçilerdi.

Bu, istenen delik deseninde düzenlenmiş bir dizi iğne kullanmak gibi yeni tekniklerin geliştirilmesine yol açan verimsiz ve tutarsız bir yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Modern yöntemler arasında döner pimli delme silindirleri, kalıp ve zımba presleri ve lazer delikleri gibi makine ve teknolojilerin kullanılması yer alır.

Perforasyonun Faydaları Nelerdir?

Perforasyon kesinlikle estetik bir unsur gibi görünse de, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bu yöntemin önemli faydaları vardır:

Delikli metallerin ses seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğunu gösterilmiştir. Akustik performansı, yoğun karayollarının, konser salonlarının ve ağır makinelerin bulunduğu tesislerin yakınında çalışanlar için ideal olan gürültünün sağlık üzerindeki etkilerini sınırlar.

Havalandırma gerektiren binalar delikli metalden yapılmış güneş koruma ekranları kullanır, bu da mükemmel hava akışı ve gölge sağlar. Bir tasarım ögesi gibi görünseler de, geçirgen doğası havanın serbest dolaşımına izin verir, bu da ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme konusunda önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar.

Aslında, cephelerinin önünde delikli sac levha yalıtımı olan binalar, bir yılda yakıt ve aydınlatma tüketiminden yaklaşık yüzde 35 ile 50 arasında enerji tasarrufu sağlayabilir. Binanın konumuna bağlı olarak, güneş ışınımı (güneşten ölçüm cihazının dalga boyu aralığında elektromanyetik radyasyon şeklinde alınan birim alan başına güç) yüzde 80 azalabilir.

Metal delikli sac levha üretimi, insanlar çeliğin sıvılaştırılması için, alternatif demir ve odun kömürü katmanlarını istiflemek için en ilkel fırınları kullandıklarından beri var. Bugün, delme de dahil olmak üzere her işlemi fabrika üretim çalışanlarına daha kolay hale getirmek için devasa makineler ve diğer otonom şekilde çalışan teknoloji ürünleri hallediyor.

Ürün için https://www.ceylanlarmetal.com/urun/perfore-delikli-sac tıklayın.