Kardeşimin Hikayesi

“Edebiyat Mutluluktur” kitabından sonra yayınladığı “Kardeşimin Hikayesi” farklı kurgusu ve gizemi ile okuyucuları cezbeden bir Zülfü Livaneli kitabı. Serenad ile sevenlerini kendisine tekrar hayran eden Livaneli, polisiye bir hikayeyi gizem ve aşk ile buluşturuyor. Ancak aşkın tehlikelerini derinden hissettirirken, bilinen aşk kavramının karmaşıklığını da sorgulatıyor.

kardeşimin hikayesi
kardeşimin hikayesi

Livaneli

Başkarakter Ahmet, münzevi bir hayat süren, sessiz bir adam. Bir akşam faili meçhul cinayete kurban giden kadını, canlı olarak gören son kişi olur ve böylece bütün şüpheler Ahmet’te toplanır.  Bu soruşturma içerisinde, meraklı ve ilgili bir gazetecinin bu olaya ilgisi Ahmet’le düzenli olarak görüşmesine sebep olur.

livaneli
livaneli

Gün be gün cinayet gecesinden, Ahmet’in hayatına ve ardından da Ahmet’in kardeşinin hikayesine ulaşan gazeteci kız, bu hikayelerden uzaklaşacak gücü kendinde bulamadıkça hikaye içerisinde kayboluyor. Okuyanı her sayfasında artış gösteren bir merakla baş başa bırakan Livaneli, Seranad’taki sakin ve az da olsa tahmin edilebilirliği bu kitabında kırarak gizemi korumayı başarmış. Ahmet’in kendi dilinden anlatılan hikaye Rusya’ya uzanır ve hikayeleri dinleyen gazeteci kız gibi okuyucusunu da bu girdaba dahil eder.