Hamilelik Döneminde Unutkanlık

Hamilelik döneminde anne adayları, fiziksel ve bazen de ruhsal olarak sıkıntılı dönemler yaşarlar. Özellikle hamilelik döneminde unutkanlık, bu sorunların başında gelir. Anne adayı önceden ne kadar dikkatli ve hafızası güçlü biri olsa da bu dönem içerisinde, eskisi gibi olmayabilir ve çoğu zaman çevresi tarafından çok dalgın ve unutkan olduğu konusunda uyarılar alır. Bu durumun sebebi genellikle, gebeliğin doğal bir süreci olan hormon değişimlerinden kaynaklanır.

gebelik
gebelik

Unutkanlığa Karşı Çözümler

Gebelik döneminin özellikle 3. safhasında, yani son üç aylık döneminde bu tür unutkanlıklar çok daha sık görülür. Bunun sebebi, son safhada yaşanan hormon değişikliklerinin beyin hücrelerinin azalmasına sebep olmasıdır. Fakat bu durum kalıcı değildir. Doğumdan sonra birkaç ay içerisinde herşey eski haline döner.

hamile olmak
hamile olmak

Halk arasında gebelik aklı olarak da tabir edilen bu durumun, anne adaylarını telaşlandırmaması gerekir. Çünkü tamamen normal ve geçici bir durumdur. Fakat hayat kalitesinin olumsuz etkilenmemesi için birtakım önlemler alınabilir. Örneğin unutkanlığa en iyi çözüm olarak uzmanlar, her zaman yapılacak şeylerin kağıda dökülmesini önerir. Bunun dışında, elektronik aletler de notlar almak için oldukça kullanışlıdır. Ayrıca zorlu bir dönemde bir şeyleri hatırlamak gibi sorumlulukların, eş ile paylaşılması anne adayının üzerindeki yükü ve stresi de azaltır.