Güneş Gözlüğü Seçimi

Güneş gözlüğü, özellikle bayanlar için şık bir aksesuar olarak görülür. Ancak gözlük,  yaz aylarında göz sağlığı bakımından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gereken durumların başında gözü güneş ışınlarından ne derece koruduğu gelir. Ayrıca birçok dış etken karşısında da kalkan görevi gören güneş gözlüğü, aynı zamanda göz yorgunluğunu alması açısından da önemlidir.

güneş gözlüğü
güneş gözlüğü

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle emin olunmayan yerden güneş gözlüğü alınmamalıdır. Gözlüğün koruma derecesi oldukça yüksek olmalı ve bu nedenle kaliteli bir gözlük seçimi yapılmalıdır. Deniz kenarında özellikle polarize camlı gözlükler tercih edilir. Böylece yansıyan ışığın göze etkisi üst düzeyde azaltılmış olur. Gözlük camlarının kolay kırılabilir bir malzemeden yapılmış olması ve çerçevelerinin küçük olması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle büyük çerçeveli güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

gözlük
gözlük

Gözlük seçerken hava durumuna göre cam rengine de dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar; kahverengi, yeşil ve siyah camların genel kullanıma uygun olduğunu belirtiyor. Ancak kahverengi camlar derinlik hissini arttırıyor, yeşil camlar kontrast sağlıyor ve siyah camlar ise özellikle sudan yansıyan ışığı kırabiliyor. Sarı camlı gözlükler sisli havalarda kullanılırken, mavi ve mor camlı gözlüklerin kamaşmayı azalttığı biliniyor.