Günlük Demir İhtiyacı

İnsanların ortalama günlük demir ihtiyacı 1-3 mgr civarındadır. %5 ve %10’luk kısmı duedenum ve proksimal adı verilen ince bağırsak tarafından emilir. Günlük demir kaybı ise 1 mgr’a eşittir. Ter, dışkı, idrar ve dökülen hücreler bu demirin kaybolmasına yol açarlar.

Meyve ve Sebze
Meyve ve Sebze

Günlük gereksinimler kişilerin yaşlarına ve durumlarına göre değişkenlik gösterebilen yapıya da sahiptir. 1-3 yaş arasındaki kişiler günlük 7 mg, 19-50 arasındaki erkekler 8 mg, kadınlar 18 mg, gebelik dönemindeki kişiler 27 mg, emzirme dönemindeki kişiler 9-100 mg civarında günlük demir ihtiyacı gösterebilirler.

Kuru Baklagiller
Kuru Baklagiller

Regl Dönemlerindeki Bayanlarda Artış Gözlemlenir

Kadınların regl dönemleri de kanama yaşadıklarından dolayı demir kaybı görülebilir. Vücut bu tür durumlarda öncelikle depoladığı demir kaynaklarından bu eksikliği gidermeye çalışır. Depodaki demir miktarı da azalmaya başladığı zaman kişide kansızlık ortaya çıkmaya başlar.

Günlük İhtiyacımız
Günlük İhtiyacımız

Demir eksikliği noktasına gelen kişilerin kanlarındaki ferritin düzeyi de azalma gösterir. Bu yüzden, vücunuzda demir eksikliği olup olmadığını anlamanın en iyi yöntemlerinden birisi ferritin düzeyinin ölçümünün yapılmasıdır.