Değişen Havalar

Bu havalara ne oluyor böyle? Bütün yaz cehennem sıcaklarını yaşadıktan sonra, dünyanın çeşitli bölgelerinden sel baskını haberleri gelmeye başladı. Artık Ağustos’un 15’i yaz, 15’i kış olmuyor. Her şey gibi hava şartları da dengesizleşti. Neden diye sorulunca kesinlikle verilecek tek yanıt var; Küresel Isınma. Bilinçsiz enerji tüketimi, tarım topraklarının yok oluşu, endüstriyel gazların atmosferi doldurması ve ormanların yok olması gibi nedenlerle atmosferi sera gazlarıyla doldurduk. Bunun sonucunda kuraklık, çölleşme, yağışlarda dengesizlik, su baskını, tayfun, aşırı sıcaklık gibi olaylar yaşıyoruz.

kış
kış

Temelde yatan ana sebep ise tüketime dayalı dünya düzeni. Bunun yanı sıra dünya nüfusunun artması çok büyük etken. Koltuk altım güzel koksun diye deodorant kullanan milyarlarca insan çok masum gözüken bu hareket sonucunda ozon tabakasının delinmesine katkıda bulundular. Güneş ışınları artık bu doğal filtreden geçmeden direk atmosfere geliyor ve havamız ısınıyor. Isındıkça dengesizlikler başlıyor.

kış mevsimi
kış mevsimi

Peki, çözüm nedir? Yapılabilecek acil bir çözüm yok. Uzun süreli planlamalarla önlem alınabilir. Küresel ısınma geniş alanda, çok sayıda kişiyi, uzun zamanda etkileyecek. Ancak olabilecek iklimsel felaketlere karşı erken uyarı sistemi kurmak şu anda alınabilecek tedbirlerden. Yeni nesiller artık o güzelim baharları yaşayamayacaklar gibi görünüyor.