Göz Tansiyonu ve Belirtileri

Göz tansiyonu ilk başlarda kendini belli etmez. Göz tansiyonu belirtileri arasında mide bulantısı sıklıkla görülür. Tedavi edilmezse zamanla görme bozuklukları hatta görme kabiliyetinin kaybolması durumları yaşanır. Bulanık görme durumu, baş ağrıları sıklıkla görülür. Göz tansiyonu birden ortaya çıktığı zaman ise tedavisi mümkün olmayabilir ve görme sorunlarına yol açar.

göz sağlığı
göz sağlığı

Göz Tansiyonu Nedenleri

Gözler zamanla daha hassas hale gelir. Renkli halkalar görme ya da gözlerde sık kızarmalar varsa doktora hemen gitmelisiniz. 40 yaş üzeri kişiler özellikle ailelerinde glokom varsa düzenli olarak göz tansiyonlarını ölçtürmeleri gerekir. Genetik olarak ailenizde bu tarz hastalık varsa kendinize daha çok dikkat etmelisiniz.

göz
göz

Göz tansiyonu farklı yöntemlerle tedavi edilir. Cerrahi müdahale, lazer ya da ilaçlı tedavi şeklindedir. İlaçların düzenli şekilde kullanılması gereklidir. Hasta ilk başlarda hastalığını anlamaz. İlerleyen dönemlerde birden görme kayıpları oluşur. Düzenli göz jimnastiği yapmanız gereklidir. Bilgisayar başında sık duran kişiler özellikle birçok göz hastalıklarına da davetiye çıkarırlar. Gözleri düzenli olarak yılda bir kez muayene ettirmeniz önemli.