Göz Kayması

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen göz kayması dördüncü ya da altıncı ay sonrasında düzelir. Eğer gözlerden biri ya da ikisinde birden aşağı, yukarı, sağa ya da sola doğru bir kayma devam ediyor ise bu göz kaymasına işarettir. Tıpta strabismus adı verilen göz kayması günlük dilde şaşılık olarak ifade edilir. Her rahatsızlıkta olduğu gibi göz kayması da erken dönemde tanı konulması ile etkili olan tedavi yöntemleri sayesinde tedavi edilebiliyor.

göz kayması
göz kayması

Çocuklarda Göz Kayması Ne Zaman Teşhis Edilir?

Çocuklarda yaşanan göz kayması son derece önemli olup geçer diye bekletmek son derece sakıncalıdır. Bu sebep ile göz kayması ile karşılaşılan durumlarda mutlaka hekime muayene edilerek gerekli tedaviye başlanması gerekir.

bebeklerde göz kayması
bebeklerde göz kayması

Göz kayması doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabiliyor. Göz kaymasının sebebi çoğu kez teşhis edilemez. Çocuklarda göz kaymasının teşhisi genellikle bir ila dört yaş arasında saptanır. Nadir olarak al yaş sonrası belirti yaşanabiliyor. Doktorunuz bu durumda bir çocuk göz hastalıkları uzmanına ya da nöroloji uzmanına sevk edecektir.