Görünüm Kaygısı ve Saça Verilen Zararlar

Boyamak, ren açmak, perma yapmak, kıvırcık saçları düzeltmek gibi uzayıp giden birçok uygulama saçları yerinden etmektedir. Şüphesiz hiçbir kadın saçının yerinden olmasını istemez.

Saydığınız bunca uygulama kadar saça zarar veren bir şey yoktur. Fakat bunların içinde en fazla zarar veren renk açmak ve kıvırcık saçları düzeltmektir. Saç renklerini gereğinden fazla açmak, hem saçın kendisini, hem de derisini zayıflatır.

saç
saç

Saçınızın doğal rengi koyu ise bir ömür bu rengi açmak için aşırı etkileri olan saç boyaları ile renklerini açıp durmanız yanında bire çok riskle beraber saçınızın dökülmesine neden olur. Sadece birkaç ton geçişleri ile renk açmanız yeterli olabilir. Aşırıya kaçmamak gerekir. Kıvırcık saçları düzeltmek sıcaklık ile beraber saç telinin aşırı gerilmesine neden olur. Bu durum permadan daha tehlikeli bir uygulamadır.

Saçlara zarar veren başka sebepler ise şunlardır: fırça ruloların, sıcak ruloların, sıcak maşaların sürekli kullanılması. Islak saçları makine ile kuruluyorken çekmek. Saçların lastik bantlar ile sürekli sıcak ortamda tutulması ve saçların çok gergin bir şekilde devamlı bağlanması.

saç bakımı
saç bakımı

Zarar gören saçlar zaman içerisinde koparlar. Uçları kıvrılır ve kururlar. Bu problemleri atlatmak için sürekli canlandırma tedavisi yapılmalıdır. Kırık çatallı uçların tek çaresi, bu kısımların dikkatli bir şekilde kesilmesidir. Kesilmezse ikiye ayrılan devam eder saç telini böler. Saçları yakmak gibi bir yöntem deneniyor. Bunun yerine kesmek daha sağlıklıdır.