Doğum Sonrası İşe Dönüş Sendromu

Bebeğinizi elinize aldığınızda her şey bambaşkadır artık hayatınızda, çalışmanız gerektiğinde ise bir ayrılık sendromu kaçınılmazdır. Ancak, işe başlamadan önce, bazı duygusal ayrımlarla birlikte çalışmaya dönüş planınızı yapmanız mümkün olabilir. Bununla birlikte, dikkatlice atılmış planlarınızı tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

gebelik
gebelik

 Evden İş Gücüne Geçişi Planlamanıza Yardımcı Olacak Birkaç Öneri

Şu andaki görev rolünüzü düşünün ve şu anki durumunuza göre işinize geri dönmenin mümkün olup olmadığını değerlendirin. Örneğin, işiniz uzun saatler içeriyorsa veya sık sık seyahat etmeniz gerekiyorsa bunu anne olduğunuzda kabul edilemez olarak düşünebilirsiniz. Cevap “hayır” değilse belki işvereninizle önceden görüşebilir veya daha uygun bir pozisyon aramak için ebeveyn izninde vaktinizi kullanabilirsiniz.

Evden çalışma, bugün daha kabul edilebilir bir çalışma pratiğine dönüşüyor. Hem sizin hem de işvereniniz için evde yapılan işe birçok avantajlar vardır. Bunların arasında verimlilik artışı, esnek çalışma saatleri, işe konsantrasyonun arttırılması ve iyi eğitilmiş bir iş gücünü koruma yeteneği yer alır. Seyahat süresini kısaltarak evden uzaklaşmak zorunda kalmazsınız.

hamilelik
hamilelik

Bebeğinizi emzirmeyi planlıyorsanız, bu sizin tercihinizse, işinize dönmeden önce bunu durdurmak zorunda değilsiniz. Son zamanlarda, Sosyal Güvenlik Yasası, iş yerinde emzirmeyi de içerecek şekilde değiştirildi. Değişiklik, emzirmek isteyen ancak işine geri dönmeyi seçmek zorunda bırakılan kadınların ayırımcılığa maruz kalmamalarını sağlamak için tasarlandı.

İşe dönmeden önce çocuk bakımı seçeneklerinizi göz önünde bulundurmaya değer. Çocuk bakımı seçeneklerinizi araştırmak için zaman ayırın. Seçeneklerinizde bebeğinize bakabilecek bir yakınınız yoksa bir çocuk bakım merkezi veya bir bebek bakıcısı bulunur. Kreş seçeneğinizde en yakın ihtimalle işyerinizin veya evinizin yanında çocuğunuzun bakımını yaptırmak çok daha iyi olacaktır.