Genetik Bilimi Soyu Tükenen Mamutları Yeniden Yaratmanın Peşinde!

Bilim insanları muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl içinde, melez bir mamut fil embriyosu üretme çalışmalarında bulunduklarından (iklim değişikliği ve aşırı avlanma nedeniyle 4500 yıl önce tükenmiş) mamut türlerini aslına uygun, başarılı bir şekilde yeniden canlandırabileceklerini söylediler.

mamut
mamut

Laboratuarda Mamut Yaratma Projesi

Bu çalışmayı yapmak için, uzun pütürlü tüyler, soğuktan etkilenmeyecek şekilde kan ve doku tabakaları ile mamuta benzeyen bir embriyo yarattılar. Daha sonra bu embriyoyu bir filin DNA’sı ile birleştirirler ve cenin olacak mamutun üreme hazırlıkları tamamlandı. Bilim insanları, daha sonra yapay bir rahim içinde ürettikleri bu embriyoyu besleyebileceklerini umuyorlardı. Daha önce bir filin içine yerleştirme fikri ortaya atılsa da, fil muhtemelen öleceği için bu fikirden vazgeçildi.

Proje 2015 yılında başladığından beri, genetik bilimi araştırmalarında fil genomunun 15 ila 45 arasında giderek daha fazla düzenleme yapabilmişler. Harvard Üniversitesi ekibinin başında olan Profesör George Church, amacın melez bir fil / mamut embriyo üretmek olduğunu ve aslında, bir fil çok sayıda mamut özelliklere sahip olduğu için gerçekleşme ihtimalinin yüksek olacağını iddia ediyor.

mamut geri dönüyor
mamut geri dönüyor

Çalışmaların özeti, fillerin soğuk ortamlarda yaşayabilme başarısına katkıda bulunan şeyleri etkiliyor. Küçük kulaklar, deri altı yağ, saç ve kanla ilgili olanlar zaten biliniyor, ancak diğerlerinin de olumlu seçilmiş olması önemli görünüyor. Bütün bu düzenlemelerin etkisini değerlendirme ve temelde laboratuarda embriyogenez kurmaya çalışan yollar üzerinde halen çalışılıyor. Henüz tamamlanmamış olsa da, ancak birkaç yıl içinde gerçekleşebilecek ilk fil-mamut heyecanla bekleniyor.