GDO Nedir?

Organik gıdalar hakkında tonlarca soru var, ancak GDO hakkında neredeyse hiç bilgi yok. Sağlıklı yemeyi önemsiyorsanız GDO’lu gıdaların ne olduğu hakkında bir fikriniz olması gerekir.

GDO kısaltması genetiği değiştirilmiş organizmanın kısaltmasıdır. Bu, genetik materyali (DNA) laboratuar ortamında değiştirilmiş herhangi bir canlı organizmaya karşılık gelir. Bunun yemek yemek ile ne ilgisi var? Şöyle ki; son birkaç on yılda ticari şirketler, bitkilerin tüketicilere ulaşabilirliğini arttırmak için belirli gıdalardaki genleri değiştiriyorlar. GDO gıdalarının en yaygın örneklerinden bazıları mısır, domates, pancar, patates, kabak, pirinç, soya fasulyesi, kanola yağı ve somon.

gdo
gdo

GDO Bilimi Tartışılıyor

GDO bitkileri, bitki genleri, hayvan genleri bakteri genleri veya virüs genleri kombinasyonu kullanılarak modifiye ediliyor. Bu kombinasyonlar doğal olarak meydana gelmiyor, bunun yerine laboratuar ortamlarında yeniden şekillendiriliyor. Farklı bitkiler yaratmak için bitkiler, hayvanlar, bakteriler veya virüs genlerinin melezlenmesi, gıdalarda veya doğada kararlı kombinasyonlar oluşturmayan yeni bir bilim.

gdo nedir
gdo nedir

Bu yeni bilim, bitki formları ve çevreyi, hayvanlar ve bizleri nasıl etkileyeceği konusu dünyada tartışmalara neden oluyor. Tartışmalar nedeniyle Çin, Avustralya ve Avrupa Birliği gibi birçok ülkede GMO gıdaları üzerine etiket yapılması gerekiyor.

Gıda tedarikinde yer alan bu yeni teknoloji nedeniyle GDO temelli gıdalara devam etmenin avantaj ve dezavantajları var. Gıda ve ilaç yönetimi üzerine çalışan uzmanlar, bitkinin insanlar için güvenli olup olmadığına bakıyor ve insanları hasta etmesini muhtemel olarak gördükleri gıdaları istemiyorlar.