Gebelikte Aşırı Vitamin Kullanımının Tehlikeleri

Annenin vücudunun hazırlanması için vitamin eksiklikleri hamileliğin 3 ay öncesinde başlıyor. Ancak çocuğun çok zeki olması ya da çok iyi gelişmesi istenerek fazlaca tüketilen vitamin ve minerallerin bebeğin gelişim süresinde ciddi problemler yaratabileceği uzmanlarca belirtiliyor.

gebelik problemleri
gebelik problemleri

Yüksek miktarda folik asit ve B 12 vitamini tüketimi bebeklerde otizm riskini yükselten unsurlardan biridir. Her doğumda belli bir oranda bulunan bu temel risk aşırı folik asit tüketilmesiyle 2 katına, aşırı B 12 kullanımıyla 3 katına çıkıyor. Hamilelik süresince tercih edilen doktorun yeterliliğinin dışında anne adaylarının da araştırma yapması ve bu tip konuları doktoruyla rahatça konuşabilmesi gerekir.

Hamilelik Döneminde Ek Besin Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal ürünlere bağlı kalındığı müddetçe düzenli ve dengeli beslenme sayesinde her birey vitamin veya mineral desteğine gerek duymadan sağlıklı bir biçimde yaşayabilir. Ancak hamilelik iki kişilik bir süreç olduğu ve normalde büyük ihtimalle düzenli, dengeli beslenmeye özen gösterilmediği için hamilelik öncesinde diyete başlanması sağlıklı sonuçlar verir.

vitamin
vitamin

Beslenmedeki düzensizliği dengelemek konusunda başarısız olan anneler gereksiz bir stres yaşayarak aşırı vitamin kullanır. Bunun önüne geçilmelidir. B 12 oranına gebelik döneminde özen gösterilmeli ve kontrolsüz bir şekilde alınmamalıdır. Ayrıca hayvansal gıda tüketiminin oldukça az olması sebebiyle demir eksikliğine bağlı anemi gözlenebilir. Dolayısıyla doktorun bu tarz konularda yeterli tetkik yaptığı düşünülmüyorsa danışılmalıdır.