GDO Nedir?

Son dönemler de ülkemizde organik gıdalar oldukça rağbet görmekte. Bunun sebebi olarak GDO’ lu ürünler gösteriliyor. Peki, bu GDO’ lu ürünler nedir? Gıdaların gen dizilimini değiştirmek ya da yapısında hiç bulunmayan bir karakter ekleyerek elde edilen gıdaya GDO’ lu gıda denilmektedir.

gdolu ürün
gdolu ürün

GDO’ nun Zararları

Gıdaların yapısına uygulanan bu değişiklikler; canlı sağlığı, biyolojik ve ekolojik çeşitlilik, ekonomik bağımlılık, gıdaların kullanım amacını aşması bakımından tehdit unsuru oluşturmasına sebep oluyor. İnsan sağlığı açısından bakıldığı zaman ise GDO içeren gıdalar büyük bir sıkıntıdır.

gdolu ürünler
gdolu ürünler

Alerjik reaksiyon denilen kırmızı beneklerin oluşumuna neden olur ve antibiyotik direncini oldukça fazla derecede azaltır. Vücudumuz da toksik etki yaratır. Normal ve organik tarım denilen sağlıklı olan gıdaların gidişatını engeller. Organik olarak GDO karışmamış gıdalar ne kadar uzakta olsa da her koşulda rüzgar veya arılar ile taşınarak yine organik olan gıdayı da bozmaya yetiyor.

Sadece insan sağlığını da etkilemiyor bu tür gıdalar aynı zamanda bu gıdalardan beslenen kuşlarında türlerinde bazı değişiklikler oluşur. Bu şekilde de canlı zincirinde bozulmaya sebep olup canlıların türlerini çok etkiliyor.