Seo Nasıl Çalışır?

SEO, web sitenizin Google gibi arama motorlarındaki arama sonuçlarındaki varlığına odaklanan bir sanal satış yöntemi olmakla birlikte aranıldığında bulunma yüzdesini arttırma manasını taşır. Eğer bunun işleyişini kavrarsanız, Google sonuçlarında görünürlüğünüzü veya ne kadar yüksek sıralandığınızı artırmak için farklı taktikler kullanabilirsiniz.

SEO Taktikleri

Sayfa İçi SEO: Tüm sayfa içi SEO stratejileri web sitenizde gerçekleşir.

Sayfa Dışı SEO: Tüm sayfa dışı SEO stratejileri web siteniz dışında gerçekleşir.

Hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO, sitenizi kullanıcılara ve Google’a kolaylık ve güvenlik sağlayacak duruma ulaştırmayı hedeflemektedir. Arama motoru botları web sitenizin kendileri ve ziyaretçiler adına ne derece basit bulunur durumda olduğuna karar verince, sayfanızın farklı aramalar için iyi sıralanma şansını artırır.

Örneğin, 2 sayfanız var diyelim: A sayfası ve B sayfası.

Web Sitesi A yanıt vermiyor; bu, tabletlerdeki veya akıllı telefonlardaki kullanıcıların sitede gezinmek ve kullanmakta zorlanacağı anlamına geliyor. Ancak B web sitesi duyarlı, yani tablet, akıllı telefon ve masaüstü kullanıcıları için daha iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına geliyor.

Arama motorları için, hangi web sitesinin daha iyi olduğu kolay bir karardır: Web Sitesi B.

Tabii ki, arama motorlarının çalışma biçimi bundan biraz daha komplikedir. Günümüzde Google sonuç sayfası sunarken 200’den fazla farklı faktör kullanıyor, bu da birçok farklı kriterin bulunma neticesindeki sıranıza katkıda bulunduğu manasını ifade ediyor.

Artık arama motorlarının size harika sonuçlar sunmak için neden bu kadar çok çalıştığını ve neden önemsemeniz gerektiğini biliyorsunuz, SEO’nun nasıl daha ayrıntılı çalıştığı hakkında konuşabiliriz.

Arama Robotları

Arama motorlarında örümcekler var – ürpertici tür değil, otomatik robot türü. İnternet, bu robotlar tarafından sürekli keşfediliyor.

Bu örümcekler, web siteniz ve sitenizi oluşturan sayfalar hakkında her türlü bilgiyi toplar. Bu, bir arama yapan kişinin sitenizdeki bir sayfayı ne zaman sunacağını kolayca belirlemelerini sağlar. Sayfa hızı, başlık etiketleri, sosyal sinyaller, dahili bağlantı, geri bağlantılar vb.

Sıralama Faktörleri

Google tarafından algoritmalarında kullanılan 200’den fazla sıralama faktörü ile göz önünde bulundurulması gereken birçok şey ve bir web sitesini optimize etmek için yapılabilecek işlemler vardır. Sitenizin ne kadar iyi optimize edildiğini ve dolayısıyla ne kadar iyi sıralandığını belirleyen hem sayfa içi hem de sayfa dışı sıralama faktörleri vardır.

Sayfadaki faktörler tam olarak oldukları şeydir: Aslında sayfada olan şeyler yani buna başlık etiketleri, içerik, site hızı, sayfa linkleri, görsellerin meta tagleri, site içi linkler de eklenir. Bunun dışında sayfa dışı faktörler, neredeyse tamamen sitenizin diğer sitelerden bağlantılarına dayanmaktadır.

Bu botların gerçek kullanıcılardan ziyade kendiliğinden çalışan yazılımlar olması söz konusu ve bunu hatırlamak önemlidir.

Kolayca anlaşılacağı üzere, botların kısıtlı yönleri de vardır.

Sizin gibi bir web sitesine erişemezler çünkü web sitesini gerçekten görmezler: web sitesinin kodunu tararlar. Bu, resimleri veya videoları göremedikleri, görsel dizaynı takdir edemedikleri ve seslerin etkisi altında kalmadıkları anlamına gelir.