Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Ev kiralamak, oldukça zorlu bir süreçtir ve özellikle evlenme arifesinde olan kişiler için en çok stres yaratan işlerden biridir. Çünkü ev kiralarken; güzel bir ev bulmanın heyecanı, maddi yetersizlikler veya başka ev bulamama korkusu tez canlı davranmaya ve kötü bir ev tutup, sonradan pişmanlık yaşanmasına sebep olur. Bu yüzden ev kiralamadan önce hangi kriterlere dikkat edileceğinin bilinmesi gerekir.

Kiralanacak Evde Kontrol Edilmesi Gereken Noktalar

Ev kiralarken ilk olarak evin konumuna dikkat edilmeli; ulaşımın kolaylığı, evin hastane ve alışveriş merkezlerine, parklara olan yakınlığı, çevredeki insanların davranışları ve mahallenin sosyolojik yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Daha sonra ise evin iç kısımları için gerekli olan kriterler bir kâğıda yazılarak, ev bakma aşamasında bunlar kontrol edilmelidir.

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Bir evde bakılması gereken ilk yerler; döşemeler, pencere ve kapı kulpları, duvarlar ve güneşliklerdir. Ayrıca lavaboların çalışılıyor olması, evin rutubet alıp almaması, cepheleri, eğer zemin katsa parmaklıklarının olup olmamasına da özellikle dikkat edilmelidir.

Evde güvenliğin sağlanması en önemli şey olduğu için mutlaka kapıların kilitlerinin olup olmadığına da bakılmalıdır. Ayrıca banyo ve mutfak gibin suyun çok kullanılacağı alanlarda lavabo altlarında nemlenme ve küflenme gibi sorunlar önceden tespit edilmelidir.