Distimi Nedir?

Distimi veya distimik bozukluk, bir kişinin kronikleşmiş depresif ruh hali için kullanılan terimdir. Fakat benzer görünse de, distimi, normal bir depresyon ile aynı değildir. Distimili insanlarda çok fazla semptom olmayabilir, olsa bile depresyonda olanlar kadar yoğun olmayabilir. Sorun, depresyonun ne kadar uzamış olduğudur. Distimisi olan insanlar hemen her zaman melankoliktir, ayrıca yeterli bir psikolojik tedavi yoksa büyük bir depresif bozukluk oluşturabilir.

distimi
distimi

Distimi ile Depresyon Arasındaki Fark Nedir?

Distimi ile depresyon arasındaki benzerliklerde, kendilerini farklılaştıran incelikler vardır. Depresyonu olanların günün belirli zamanlarında ve neredeyse her gün depresif bir ruh hali vardır. Bu, distimi gibi, başkaları tarafından veya hastanın kendisi tarafından tespit edilebilir. Burada fark,  depresyonun ortalama iki hafta sürmesi, buna karşılık distimi hastalığının en az iki yıl veya daha uzun süreli olmasıdır.

Son iki yılda iki aydan uzun süre depresyonda olan bir kişi için distimi teşhisi konulabilmesi için; kilo kaybı ve iştahsızlık, uykusuzluk ya da aşırı uyku, enerji eksikliği veya yorgunluk, düşük benlik saygısı, konsantre olamama, karar verme güçlüğü veya umutsuzluk duyguları belirtilerinden en az iki tanesini taşımalıdır.

distimi nedir
distimi nedir

Depresyonda geçen her gün kişinin neredeyse tüm faaliyetlerinde ilgi veya zevk açısından belirgin bir azalmaya neden olur. Ayrıca, günlük ve sürekli bir ajitasyon, aşırı suçluluk duygusu, tekrarlanan ölüm veya intihar düşünceleri ve bunları gerçekleştirmeye yönelik girişimler ya da girişim planları bulunur.

Bütün bunların sonucu olarak, kişi, nereye gidersek gitsin, psikolojik sıkıntılarını önemli ölçüde etkileyen daha düşük bir yaşam kalitesi ile savaşır.