Renkler Dekorasyonda Ne Kadar Önemli?

Renklerin insan psikolojisi üzerinde kanıtlanmış bir etkisi vardır. Baktığınızda kendinizi iyi hissettiğiniz ya da “bu renkten hiç hoşlanmıyorum” dediğiniz renkler mutlaka vardır. Kıyafet alışverişlerinde bile aynı modelde ama iki farklı renkteki pantolonlardan birini diğerine göre daha fazla beğenirsiniz. İşte bu renklerin etkisinden kaynaklanır.

pembe dekorasyon
pembe dekorasyon

Dekorasyonda Birkaç Rengi Bir Arada Kullanmaktan Korkmayın

Dekorasyon denilince de akla ilk gelen püf noktalardan biri renk seçimleridir. Perdelerin renkleri, halıların, koltukların renkleri hatta duvarların hangi renk olacağını bile ilk anda düşünmeye başlarsınız. Çünkü bilirsiniz ki, dekorasyonun başarısını taçlandıran onu daha göz alıcı hale getiren renklerdir. Hal böyleyken de, renk tercihi daha bir önemli hale geliyor.

beyaz dekorasyon
beyaz dekorasyon

Pastel tonlar favorinizse, tüm eşyalarınızı hatta biblolarınızı bile sevdiğiniz renklerden seçmek istersiniz. Ama dekorasyonda önemli olan bir diğer püf nokta da aynı rengin etrafında dönmektense, birkaç rengi aynı anda kullanabilmektir. Bu işin asıl sihri buradadır. Kim bilir, belki hiç hoşlanmadığınızı düşündüğünüz bir rengi, bayıldığınız başka bir renk ile kombin edebilir, ortaya çıkan sonuçtan da son derece memnun kalabilirsiniz.