Cv’de Olmaması Gereken Unsurlar

İş arama sürecinde her nüansa dikkat ederek yaklaşımlarda bulunmak gerekir. Herhangi bir işletmeye hangi kanallardan başvuru yapıldığına, ön yazı kullanılmış ise yazım ya da anlam hatası olup olmadığına, gereksiz uzun ya da yetersiz olmamasına özen gösterilmelidir. Örnekleri arttırılabilecek tüm bu nüanslar içerisinde en önemlisi ise özgeçmiştir.

cv
cv

Özgeçmiş yazılırken internetten birçok örnek bulunabileceği gibi iş arama sitelerinde sunulan özgeçmişler de kullanılabilir. Bireysel olarak Cv hazırlamak hata yapmaya daha açık olacağından, nelerin yazılıp yazılmaması gerektiğine çok dikkat etmek önemlidir. Çünkü işveren pratik anlamda yalnızca özgeçmişle ilgilenir. Her işveren seçeceği elemanın kendi alanında yeterli niteliklere sahip olmasını istediği kadar, vizyonunun geniş olmasını da ister.

Fazla Bilgiye Boğmaktan ve Eksik Bilgi Vermekten Kaçınılmalı!

Özgeçmiş hazırlanırken karşılaşılan “Hedef” bölümünde genelde neden işe başvurulduğu, ilerde nelerin planlandığı gibi anlatılar bulunur. Ancak profesyonel bir çalışan, işverenin bilmesine gerek olmayan bilgileri ona vermeyeceği için genel olarak başlık ve içerik sıkıntılıdır. Eğer eklenmesine ihtiyaç duyulan ve herhangi bir başlık altında paylaşılamayan bilgi varsa “Hakkımda” şeklinde bir bölüm açılabilir ancak orada da çok uzun cümleler, kalabalık bir görüntü olmasından kaçınılmalıdır.

cv hazırlama
cv hazırlama

Özgeçmişte yer alan mail adresinin ad – soyad içermesi daha profesyonel bir görünüm için şarttır. Ayrıca çok sayıda renk taşıyan, kalabalık ve karışık görünen bir Cv yerine, yalnızca siyah ve klasik bir yazı tipi ile yazılmış sade ve düzenli bir Cv sonuca yaklaşmaya yardım eder.