Çocuğunuzun Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Sadece yetişkinleri mutsuz olabileceği veya kaygıları olabileceği düşünceleri yanlış bir yargıdır. Bir çocuk her yetişkin kadar mutsuz olabilir ya da olaylarda yetişkinler kadar kaygılanabilir. Peki, çocuğunuzun mutsuz olduğunu nasıl ve hangi hareketlerinden anlayabilirsiniz? Bu sorunun yanıtını en iyi gene çocuklar verir, sözlü olarak dile getirmiyorlar ise hal ve hareketlerinde mimiklerinden de anlamak çok kolaydır.

Mutsuz Çocuk
Mutsuz Çocuk

Çocuğunuzun Hangi Hareketleri Onu Açığa Verir?

Öncelikli olarak çocuğun size verdiği tepkilere bakılmalı sakin ve anlayışlı ise sorun yok ama sinirli ya da çok sessiz yani içine kapanıksa anlayın ki çocuğunuzda bir mutsuzluk ya da bir sorun var.

Tepki dışında çocuğunuzun size ve çevresine uyguladığı hareketlerle de çocuğunuz kendini belli eder eğer çocuğunuz yumruklarını ve dişini sıkıyorsa çevresine vurmayı bırakın el kaldırıyorsa gene bir sorun olduğu kesindir.

Üzgün Çocuk
Üzgün Çocuk

Son olarak mimiklerle de çocuğunuzun ruh halini anlayabilirsiniz suratı asık hiç gülmeyen ya da kaygılı bir surat ifadesi gene çocuğunuzun bir problemi olduğuna işarettir. Bu etkenlerin hepsini çocuğunuzda gözlemlemeli ve bu gibi tepki, hareket ve mimiklerin önüne geçerek çocuğunuzun mutluluğunu en üst seviyeye çıkarmalısınız.