Çarpışmayan Araba Var mı?

Teknoloji çağında belki de bir türlü önüne geçilemeyen olumsuz durumların başında trafik kazaları geliyor. Her geçen gün gelişen otomotiv sektörü, asfalt yollarda daha yüksek hızlara ulaşan araçlar üretse de ne yazık ki sürücü

trafik kazası
trafik kazası

koltuğundaki insan faktörü nedeniyle her zaman güven içinde yolculuk mümkün olmuyor. Bu durumun farkında olan bilim insanları da çareyi, çarpışmayan araba fikrinde bulmuş.

Çarpışmayan Araba Nerede Var?

Şimdiye kadar yalnızca çok pahalı olan yüksek otomobil modellerine eklenen çarpışmayan araba sistemlerinin, bugün özellikle Amerika ve Avrupa’da standart şekilde her arabaya takılması üzerinden planlar yapılıyor. Tabii ki bu sistemlerin standart hale gelmesinin kararını verecek olanlar yine otomotiv üreten büyük markalar olacaktır.

trafik kazası
trafik kazası

Çarpışmayan araba sistemlerinin verimli hale gelebilmesi için öncelikle trafikte yer alan diğer bütün araçların da bu sistemlere sahip olması gerekiyor. Çünkü şu andaki gibi klasik bir aracın böylesine ideal bir trafikte yer alması durumunda kaza yapmaması oldukça zor görünüyor. Yine de çarpışmayan bir otomobil, hem can güvenliği açısından hem de mal kaybının en aza indirilmesi bakımından çok iyi bir fikir olarak ortaya atılmış durumda.