Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebekler, gelişim süreçlerinde anne ve babalarını sevindirirken kendileri de bu süreçte birtakım sıkıntılar yaşarlar. Diş çıkarma, bebekler için ağrılı ebeveynler içinse en heyecan verici dönemler arasındadır. Altıncı ayına giren bebeklerin yaşamaya başladığı bu dönemde dişlerin çıkma hızı ve sayısı anne ve babanın genetiğine bağlı olarak değişir. Yani ebeveynlerin diş yapısı ve çıkma süresi nasılsa, çocuklarının diş çıkarma süreci de benzer şekilde olur.

diş
diş

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Diş çıkarma döneminde hemen hemen her bebek aynı belirtileri gösterir. Salya akıtma ise, bunlardan biridir. Genelde birçok bebek, 2 ya da 3 aylık olduğundan itibaren salya akıtmaya başlar. Diş çıkarma döneminde ise, bu durum gittikçe artar.

Bebeklerin dişi çıkarken diş etlerine basınç uygulandığı için iltihaplanma durumu olur. Bu da diş ağrılarına sebep olur. Bununla birlikte, ağrılar yüzünden bebek sürekli huysuzlanmaya ve ağlamaya başlar. Ayrıca bazen salyalardan dolayı yanak bölgesinde kızarıklıklar oluşabilir.

diş çıkarma
diş çıkarma

Her bebekte olmasa da bu dönemde bazı bebeklerde ateşlenme görülenilir Bunun dışında, dişleri kaışındığı çin bebeklerin ısırma dürtüsü artar. Ayrıca nadir de olsa ishal, iştahsızlık ve diş etlerinde kanama gibi durumlar da oluşabilir.